Çiğli'deki Grup Yorum konseri ikinci kez iptal

Çiğli'deki Grup Yorum konseri ikinci kez iptal

Çiğli'deki Grup Yorum konseri ikinci kez iptal

İzmir'de Çiğli Belediyesi tarafından bu akşam için planlanan Grup Yorum konseri, Valilik tarafından ikinci kez yasaklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Grup Yorum üyeleriyle birlikte belediye binası önünde basın açıklaması yaptı.

"Türküler susmaz halaylar sürer" sloganları eşliğinde açıklama yapan CHP'li Çiğli Bellediye Başkanı Hasan Arslan, sanatın siyaseti olamayacağını belirterek müzisyenlerin icra ettiği sanattan korkmamak gerektiğini söyledi.

Kalabalık bir gurubun katıldığı açıklamada Başkan Arslan, "Çiğli halkına bir sözümüz vardı; Çiğli'yi kültür sanat başkenti yapmak. Ancak bunu gerçekleştiremedik. Biz sosyal demokrat bir belediyeyiz. 15 gün önce Grup Yorum'a konser verdirmek istedik. Ancak konser Valilik tarafından yasaklandı. Şimdi yine yapmak istedik, ancak yeni bir yasaklama kararı ile karşı karşıya kaldık. Beni rahatsız eden şudur; sanatın, müziğin siyaseti olmaz. Ressam resim çizer, resimden korkmamak lazım, heykeltıraş heykel yapar, heykelden korkmamak lazım. Müzisyenler sanatlarını icra ederken sanatlarını icra ederler, korkmamak lazım. Bu korkunun nedeni anlamak mümkün değil. Biz konserlerimizi verdirtmeye devam edeceğiz. Bugün olmadı. İleriki bir süreçte bu işi yapmak için yine girişimde bulunacağız. Yasaklarla bir yere varamayız. Demokrasi ve insan hakları istiyoruz" dedi.

Grup Yorum üyesi İnan Altın, "özgürlük ve bağımsızlık şarkılarımızı Çiğli halkıyla birlikte söyleyecektik. Biz ilk kez karşılaşmadık yasaklarla. İstanbul konserimiz de yasaklandı. Ancak biz Grup Yorum'un sesini çok daha büyütmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından, Gel ki Şafaklar Tutuşsun türküsü hep birlikte söylenip halay çekildi.

Hukuki süreç

Çiğli Belediyesi 2 Nisan 2016 tarihinde Grup Yorum konseri düzenlemek istedi. Ancak konser 1 Nisan 2016 Cuma günü Valilik tarafından yasaklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu kez 21 Nisan 2016 tarihinde konserin yapılmasına karar verildi.

Konser 20 Nisan 2016 tarihinde ikinci kez Valilik tarafından iptal edildi. Konserin iptaline ilişkin Çiğli Belediyesi tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde açılan yürütmenin durdurulması istemli davada ise Valilik makamının savunmasının alınması için 5 gün süre verildi. Süre verilmesi nedeniyle bu akşamki konser iptal oldu.