Çin son dakika haberleri… Corona virüsünde son durum: Ölü sayısı 565 oldu!

Çin son dakika haberleri… Corona virüsünde son durum: Ölü sayısı 565 oldu!

Corona virüsü ile ilgili Çin’den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Vaka sayısının 30 bine yaklaştığı koronavirüste ölü sayısı ise 565 oldu. Peki, corona virüsü tam olarak nedir, nasıl bulaşıyor ve belirtileri neler?

Corona virüsü kapsamında hem Türkiye’de hem de dünya genelinde çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor. Virüsün ana merkezi olan Çin’den ise ölüm haberleri peş peşe geliyor. Toplamda ölü sayısının 565’e ulaştığı koronavirüste teşhis konulan hasta sayısı ise 28 bin 344 oldu. Peki, corona virüsü belirtileri neler, hastalıktan nasıl korunmak gerekir?


CORONA VİRÜSÜ NEDİR?


CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş'a virüsle ilgili detayları sordu. Dökmetaş’ın açıklamaları şöyle; Son 10-15 yıldan beri yine Çin’de başlayan SARS daha sonra Suudi Arabistan’da başlayan MERS ve şimdi de Corona. Bu virüs aslında 10 yıl önceki virüslere oldukça benzer durumda. Aslında bir DNA virüsü olan Corona’nın belirtileri arasında üst solunum yolu hastalıkları, zatürre başlangıcı, bronşit ve benzeri tablolar, bazen ishal bazen de ürüner sistemle ilgili semptomlar yer alıyor.


CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?


Virüsle ilgili belirtilerin tamamı ise şöyle..  • İştahsızlık ve kilo kaybı

  • Ateş

  • Halsizlik ve durgunluk

  • Karın bölgesinin şişmesi

  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi

  • Solunum sorunları ve nezle

  • Denge sorunları

  • Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade


KORONAVİRÜS HARİTASI


Güncel hasta ve vaka sayısının paylaşıldığı haritada yer alan son tablo ise şöyle…AŞI BULUNDU MU?


Tayland’da corona virüsü teşhisi konulan bir hasta HIV ve grip aşısı birleştirilerek tedavi edildi. Aşı süreci çalışmalarının hızla devam ettiği virüsteki bu gelişme hastalığın tedavisi açısında büyük önem taşıyor.


 


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS