Çipli damacana dönemi başlıyor

Çipli damacana dönemi başlıyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, çipli damacanalarla suyun vatandaşa ulaşması noktasında tüm basamakların sağlıklı hale getirilmesine çalıştıklarını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, su damacanalarına barkod koyacaklarını ve yazılımla bunları entegre edip, tümünü takip edeceklerini belirterek, "Vatandaşlarımıza 2017 yılı itibarıyla damacanaların barkodsuz olanlarını kullanmamalarını önereceğiz, bununla ilgili çalışmayı tamamlıyoruz." dedi.


En fazla 5 yıl kullanılacak


Gümüş, çipli damacanaya geçiş konusundaki çalışmalara yönelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşamın göstergelerinden birinin de sağlıklı kullanımı olduğunu, sağlıklı suyun vatandaşa ulaşması noktasında tüm basamakların sağlıklı hale getirilmesi için çalıştıklarını söyledi.
Bu çerçevede su damacanaları konusunda çalışma yaptıklarını anlatan Gümüş, damacanaların en fazla 5 yıl ve 75 kez kullanılması noktasında çalışmaları olduğunu dile getirdi. Su damacalarına barkod uygulaması çalışmaları hakkında bilgi veren Gümüş, "Damacanalara barkod koyacağız ve yazılımla bunları entegre
edip, tüm damacanaları takip edeceğiz. Bunların beş yıl sonra imhaları gerekiyor. Bu bakımdan vatandaşlarımıza 2017 yılı itibarıyla damacanaların barkodsuz olanlarını kullanmamalarını önereceğiz, bununla ilgili çalışmayı tamamlıyoruz" açıklamasında bulundu.


Halk Sağlığı kontrol edecek


Gümüş, hangi ilde hangi damacanaların iptal edilmesi gerektiğini takip
edeceklerini, o ilin halk sağlığı müdürünün bunu kontrol edeceğini vurguladı.
Türkiye'de 300'ün üzerinde damacana dolumu yapan tesis olduğunun altını çizen
Gümüş, "Bunların kontrollerini halk sağlığı kurumumuz yapıyor. Mutlaka su
kontrolünün yapıldığına dair belgenin istenmesi önemlidir. Buranın halk sağlığı
müdürlüğü tarafından onaylanmış belgesinin olmasını istemeleri veya kontrol
etmeleri gerekir" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS