Çipras CHP ve HDP'lilerle bir araya geldi

Çipras CHP ve HDP'lilerle bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü. Çipras, daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ başkanlığındaki HDP heyeti ile bir araya geldi.

Ankara'da Yunanistan Başbakanı'nın ikamet ettiği otelde gerçekleşen Kılıçdaroğlu-Çipras görüşmesine CHP heyetini oluşturan Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız da katıldı.


HDP heyetiyle de görüştü


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ başkanlığındaki HDP heyeti ile görüştü.


Yüksekdağ, Çipras'ın konakladığı Sheraton Otel'e HDP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nazmi Gür ile geldi.


Basına kapalı gerçekleşen ve bir saat 15 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan Yüksekdağ, parti heyetleri arasında verimli bir görüşme gerçekleştiğini kaydetti.


Çipras'la karşılıklı planlamalar çerçevesinde bir araya geldiklerin belirten Yüksekdağ, "Bizlerin Yunanistan Hükümeti ve Syriza ile ilişkisi, sadece bu görüşmeden ibaret değildir. Bizler aynı zamanda, Syriza'yı sınırın ötesindeki kardeş partimiz olarak gördük ve değerlendirdik" dedi.


Çipras'ın Suriye'de ve Türkiye'de bir "barış zemininin" oluşturulmasının önemli olduğuna vurgu yaptığını belirten Yüksekdağ, "Çipras'ın vurguladığı noktalardan birisi de aynı zamanda Türkiye'de Kürt sorununda çözüm ve demokratikleşme sürecinin ve müzakere sürecinin yeniden başlatılması vurgusu oldu. Bunu aynı zamanda hükümetle ve Başbakan'la yaptıkları görüşmede de dile getirdiğini ifade etti. Bunu sadece Türkiye'de barış çabası ve siyaseti olarak değil, Suriye'de Ortadoğu'da ve Balkanlar'a kadar uzanan bir alanda barış ve demokratik bir siyasetin geliştirilmesi ihtiyacı olarak tarif ettik karşılıklı" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS