Çırağan'daki polis limuzinin gizemi çözüldü

Çırağan'daki polis limuzinin gizemi çözüldü

Hürriyet yazarı İhsan Yılmaz, merak konusu olan Çırağan'daki gizemli polis limuzinin detaylarını yazdı.

Yılmaz'ın "Kime gelmiş olabilir... Saray kapısında polis limuzini" yazısı şu şekilde:


Son günlerde Çırağan Oteli’ne yolu düşenler alışkın olmadıkları bir manzarayla karşılaştılar: Otelin saray bölümünün kapısında bekleyen bir polis aracıyla.


“Ne var bunda, polis aracıyla her an her yerde karşılaşılabilir” diye düşünebilirsiniz. Ama bu polis aracı bildiğiniz cinsten değil, upuzun bir limuzindi.


Sanırsınız ki suçlular kralı içeride ve polis de onu öyle sıradan bir arabayla değil limuzinle almaya gelmiş.


Gerçeği öğrenenler sanatın insanı şaşırtan, düşündüren yanının farkına vardılar.


Limuzin bir sanat eseriydi ve sanatçı Halil Altındere’nin son işlerinden biriydi.


Dün sona eren ve iki gün süren Marka Konferansı kapsamında orada sergileniyordu. Bu yıl Yapı Kredi Bankası’nın 75’inci yılı kapsamında Galatasaray’daki Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde ‘Abrakadabra’ isimli bir sergi açmıştı Halil Altındere.


Bir kültür-sanat markası olarak İstanbul’un konuşulduğu konferansa davet edilen Altındere’den o sergide yer alan işlerden bir seçkiyi de getirmesi istenmiş. Altındere dört eserinin yanına bir de bu konferans için özel olarak polis limuzinini üretmiş.


Günlük hayatta kullanılan malzemelerin anlamlarını değiştirerek işler üreten Altındere bu kez korkulan, görünce yol değiştirilen polis aracını cazibe nesnesine dönüştürmüş.


Çırağan Sarayı’na yakışan bir iş olmuş.


Tabii sanat dünyasında yapılan mavrası limuzinin boyunu katbekat geçti.


Konferansın bu yıl en önemli konuşmacısı New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) Direktörü Glenn D. Lowry’di. Polis limuzininin İstanbul trafiğinde rahatça dolaşabilmesi için Lowry’ye tahsis edildiği yolunda teoriler bile üretildi.


Lowry ile ilgili teoride kalmayan bir diğer söylenti ise sanatçılar arasında yarattığı heyecan. “Belki MoMA’ya eserimi alır” düşüncesiyle kendisiyle tanışmak isteyenlerin kuyruğu limuzinin boyunu aşmış.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS