CNN TÜRK'te anlattı! 'Korona'nın gölgesindeki İtalya'da son durum

Video: CNN TÜRK'te anlattı! 'Korona'nın gölgesindeki İtalya'da son durum

İtalya’nın başkenti Roma’da çalışan Dr. Mehtap Pasin, CNN TÜRK canlı yayınına katılarak ülkedeki son durumu ve yaşantının nasıl ilerlediğini anlattı.

İtalya’da 21 Şubat’ta patlak veren koronavirüs etkisini ülke üzerinde iyice gösteriyor. Aktarılan son rakamlara göre İtalya’da bugün ölenlerin sayısı 345 kişi artarak 2 bin 503'e yükseldi. Hastanedeki yoğunluğun her saniye arttığı Roma’da görev yapan Dr. Mehtap Pasin İtalya’daki koronavirüsle mücadelede son durumu ve günlük yaşamın nasıl ilerlediğin aktardı.

Pasin CNN TÜRK canlı yayınına katılarak  “Hala biz istediğimiz noktaya yaklaşamadık. Artış ciddi bir şekilde devam ediyor hem hasta sayısında hem de kayıp konusunda… İyileşme konusunda  ise arzu edilen düzeye gelmedik.

Düne göre iki hasta daha az kaybettik. 3 bin yeni hasta sayısı var. Asıl önemli olan bizim yoğun bakım ünitesindeki rezervlerimiz çok azaldı. Sosyal medyada dönen bilgiler doğru değil ama gerçekten sıkıntıya girmemize çok az kaldı.

Dün Roma’da sadece Kovid-19 için ayrılmış 28 yataklı yoğun bakım 25 yatak da ayrı bir hastane açıldı. Bu Lazio bölgesinde. Lazio’da hasta sayısı çok yüksek değil ama bizim için moral kaynağı oldu.

Bir yandan hastalar semptomatik olarak tedavi ediliyorlar. Çok ağır durumdaki hastalar üzerinde sıtmayla ilgili uygulanan  bu tedavi protokolü uygulandı ve çok iyi sonuçlar alındı.

Çalışmaların sonuçları  tam olarak ne zaman alınır bu ilaçlar ne zaman tedavi ilacına döner bunun için çok zaman var. Hangi ülkede olursak olalım hasta sayısının artmaması için uyarıları harfiyen takip etmeliyiz.

GÜNLÜK YAŞAM

Biliyorsunuz Akdeniz toplumları sokağa dönük yaşayan toplumlardır. Bugün İçişleri Bakanlığı ciddi bir açıklama yaptı ve yeni kontroller ve cezalar getirdi. Neden sokakta olduğumuzu gösteremeyeceksek dışarıya çıkmaktan korkuyoruz.  

Önemli olan iyi sonuçlar almak. İyi sonuçları alınca bütün yorgunluklar gidiyor.

Evden çalışma çıktığından beri eczanelere, marketlere ve sağlık sistemine ek olarak bir de bilgisayar ve telefon tamir merkezleri de açık. Gözlük tamircileri günün belli saatlerinde açık. Çünkü gözlük kırılabilir ve çalışmanızı engelleyebilir. Su ve elektrik tamiratıyla ilgilenen yerler de belli saatlerde açık. Süpermarkete gitmek için belli bir kağıt almanız gerekiyor. Kontroller çok sıkı ve ben bunu çok doğru buluyorum. “ ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS