Çocukları altın tepside sunuyorlar

Çocukları altın tepside sunuyorlar

CNN Türk spikeri Büşra Sanay cinsel istismar suçu ile ilgili yapılan son düzenlemeyle ilgili Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile görüştü. Başbakandan konuyla ilgili randevu istediklerini vurgulayan Güllü, "Çocuklarınız yolda yaş sınırı olmadan, her yaştan olan çocuklar kaçırılıp tecavüz edilir ve bu kişi sonrasında tehdit ederek çocuğu, hele yoksul kesimlerde aileyi tehditle ikna eder ve evlenerek bu işten cezasız sıyrılabilir" diye konuştu.

Dün akşam saatlerinde mecliste Türk Ceza Kanunu'nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda tartışmalara yol açtı ve sosyal medyada da tepkiler gelmeye başladı.


Peki bu düzenleme yasalaşırsa ne gibi sonuçlar doğurur, neden böyle bir ihtiyaç duyulmuş olabilir, tepkilerin etkisi olur mu? Tüm bunları Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye sordum.


En gizli kalan şiddet türü cinsel istismar


- Neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu sizce?


Canan Güllü: Zamanı biraz geriye sarmalıyız bu sorunuza cevap verebilmem için. 2016 Mayıs ayında kurulmuş olan Boşanma Komisyonu bir taslak rapor hazırlayıp muhalefet milletvekillerine gönderdi. Konu kadın olunca uzmanlık alanımız diye bize gönderilen bu raporda yer alan maddelerden biriydi tecavüzcüsüyle evlendirme önerisi. Yani, TBMM komisyonu dinlediği onca kişiden ve dinlemediği bizden saha da çalışma yapan örgütlere inat böyle bir maddeyi öneriyordu. Bahanesi de içeride tutuklu bulunan küçük yaşta kaçarak evlenenler hakkında kamu davasının düşmesi için. Kendilerine böyle çok sayıda talep geldiği için. Şimdi de torba yasa içinde hiçbir görüşme yapılmadan konuşulmadan piyangodan çıkar gibi gündemimize girdi. Aslında hükümetin aylardır zaten gündemindeydi.


- Aslında belki de cezaların arttırılması beklenirken, böyle bir düzenleme yapılması şaşırttı mı sizi?


Canan Güllü: Beni bu hükümetin kadın ve çocuk konusunda atacağı hiçbir geri adım şaşırtmaz artık. Karaman’da yaşanan cinsel istismar vakalarından sonra ve “Bir kereden bir şey olmaz” diyen bir Aile Bakanı gördükten sonra…


Gözden kaçırılan şu. Bu ülkede özellikle son aylarda artan çok istismar var. Bunların nedenini neredeyse sokaktaki herkes bilmekte. Bizim işlettiğimiz acil yardım hattına gelen çağrıların inanın bir çoğunda bu konuda destek isteniyor. Anayasa Mahkemesi'nin geçtiğimiz aylarda iptal ettiği TCK 103. 1-2 maddesi de zaten 15 yaş altı ile üstü arasında ceza süresi bakımından bir ayrım istiyor.15 yaş üstünde gerçekleşen istismarı rıza sınıfına dahil etmeyi amaçlıyor. Dolayısıyla biz bekliyoruz ama hükümetin hiç o tarakta bezi yok diye bir atasözü ile durumu izah edeyim.


Hatırlarsanız bu konuda Viyana havalimanı ve İsveç bakanı ile bir çatışma yaşanmıştı. Bu yasal boşlukta mahkemelerin askıda kaldığına dair ve bir bardak suda fırtına kopmuştu. Şimdi bu önerge ile tüm dünyaya rezil oluyoruz. Nasıl anlatacağız bu durumu? Devlet kız çocuklarına tecavüz edenle evlendiriyor çocuklarını ve o kızlar da çok mutlu oluyor yalanına.


Bir ensest vakası da öz babadan


Bir ensest vakası da öz babadan


- Tecavüze uğrayan kişi bu düzenlemeyi duyunca ne düşünmüştür sizce?


Canan Güllü: 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Ceza Kanunu'ndan önce tecavüz eden 5 kişi de olsa 1 kişi evlenirse diğerleri aklanıyordu ve ceza almıyordu. Hatta bu konuda halkımızın aklında kalan Fatmagül’ün Suçu Ne adlı bir dizi de var hafızaları tazelemek için. Kadın örgütlerinin ciddi bir mücadelesi sonucu çıkarılan yeni TCK da bu madde düzeltilmiş ve kişi şikayetçi olmazsa bile, kamu davası olarak devlet suçlunun yakasını bırakmayacaktı. Bu bizlerin en büyük kazanımıydı. Hatta o yasada hayat kadınına da tecavüzde ceza az verilirdi nasılsa o mesleği icra ediyor diye. O haksızlıkta giderilmişti.


Bir ara yargıtayda bir toplantıda da gündeme gelmişti tecavüzcüsü ile evlendirelim dosya birikti diye. Ben o zaman da sayın yargıca şöyle demiştim. Kavga ettiğiniz biriyle sizi aynı yatağa koysalar siz ne düşünürdünüz. Bu tecavüz olayı evlilikle sonuçlandığında aynı tecavüzü her gece bir kadının yaşamasını anlamaktan yoksun zihniyetlere söyleyecek kelime bulmakta yetersiz kalıyor dimağım inanın. Varın siz tecavüze uğramış kadının düşüncesini hayal edin. Bu duyguyu yaşamamışların yaşayanlar adına karar vermesi iç acıtıcı.


- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasında, caydırıcı olabildiğini gördük dedi. Peki geçtiğimiz yıllara baktığımızda oranlarsak eğer, son yıllarda gerçekten tecavüz suçu azaldı mı ki bunun bir caydırıcılığı olabildiğinden bahsetti Bozdağ? Ya da bu söylemi neye dayandırarak caydırıcı olabildiğini ifade etti sizce?


Canan Güllü: Karşımızda toplu istismarları kabul etmeyen, kadınlara tecavüzü kadının suçu gören tahrik ve rıza konusu ile erkekliği öncelikleyen bir zihniyet var. Herşey benim dediğim şekildir diyerek kendi bayanlarını ortaya koymaktalar. Son bir ayın taciz ve tecavüzü çetelesine bakmasını tavsiye ederim sayın bakana sokaktaki kedi ve köpeklere tecavüz eden bir halk var artık sokakta. Ne azalması, neyin caydırıcılığı. Yaptığı suçun cezasını çekmesini önlemekle caydırıcılık mı olur?


Mağdur Hakları Dairesi kadınlara da destek verecek


- Tecavüz suçunda cezaların caydırıcı olduğunu düşünüyor musunuz?


Canan Güllü: Biz, ceza faslına gelmesin diye uğraşıyoruz. Yani kadını birey gören zihniyet için tüm gayretimiz. Hep söyleriz ceza caydırıcı olsaydı İran’da tecavüz suçunun cezası idam. Buna rağmen hala suç devam ediyor.


- Yasalaşır mı sizce ve bu düzenlemeye gelen tepkiler ne kadar etkili olur yasalaşıp yasalaşmamasında?


Canan Güllü: Yasalaşmamalı diye düşünüyorum. Sayın başbakandan dün gece randevu istedik, AKP kadın vekillere ve kadın kolu başkanına mesajlar ilettik . Bu, tüm kadın, erkek ve çocuklar için bir facia.


- Eğer yasa teklifi kabul edilir de yasalaşırsa nasıl sonuçları ne olur?


Canan Güllü: Çocuklarınız yolda yaş sınırı olmadan, her yaştan olan çocuklar kaçırılıp tecavüz edilir ve bu kişi sonrasında tehdit ederek çocuğu, hele yoksul kesimlerde aileyi tehditle ikna eder ve evlenerek bu işten cezasız sıyrılabilir. Yasada 5 yıl mutlu evlilik devam ederse diye bir süreç var o süre içinde çocuk tecavüze uğramaya devam eder. 5 yıl 1 gün sonra adam bıraktığında devlet, yaşı 18'den küçük bu çocuğu kendi eliyle, tabir biraz ağır olacak ama altın tepside sunmuş olur.


Yine boşandığı için kadınların eski eşleri tarafından öldürülen ülkemizde, ben seviyorum diye herkes kendi başına tecavüz kararı alarak yola devam eder. Bu çocukların erken yaşta evlenme sorununu hala önleyememiş ülkemin ceza caydırıcılığı olmayan işlevsiz bir hale gelmesini sağlar yasalar. Adalete güven duygusu sarsılır. Çocuk yaşta tecavüzle evlendirilmiş kızların eğitim hakkı ellerinden alınmış, istihdamda yer almalarının önüne geçilmiş olur. Ama bizce en önemlisi beden bütünlüğüne saygı duyulmayan bir mal olarak görülmesine zemin hazırlar. Zaten yasalaşmış olursa biz, laiklik ve çağdaşlık trenini kaçırmış oluruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS