Çoğunluğu erken tahliye edildi

Çoğunluğu erken tahliye edildi

Denetimli serbestlik kapsamında 38 bin hükümlünün erken tahliyesi planlanıyordu. 17 Ağustos'tan bugüne kadar 31 bin 482 hükümlünün tahliye edildiği öğrenildi.

17 Ağustos'tan bu yana  devam eden 31 bin 482 hükümlü tahliyesinin 6 bin 456'sı kapalı, 25 bin 26'sı ise açık cezaevlerinden gerçekleşti. Öte yandan, kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine 11 bin 424 hükümlü sevk edildi. Böylece kapalı cezaevlerinden, denetimli serbestlik kapsamında tahliye ve açık cezaevlerine sevkten dolayı 42 bin 906 hükümlü ayrılmış oldu. Yeni düzenleme kapsamındaki şartları taşıyan diğer hükümlülerle ilgili ise tahliye çalışmalarının devam ettiği belirtildi. 


Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen bir diğer madde ile süreli hapis cezalarına mahkum edilenlerin cezalarının "yarısını" infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabileceği de KHK ile düzenlenmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın konuya ilişkin açıklamalarının ardından 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçları kapsayan düzenleme sonrası, Türkiye genelindeki cumhuriyet başsavcılıklarında tahliye işlemleri başlatılmıştı.


İlk etapta 38 bin mahkumunun yeni düzenlemeden yararlanarak tahliye edileceği açıklanmıştı.


'Tahliye kararı doğru değil'


Hangi suçlar kapsam dışı?


Yeni düzenlemeyle, Türk Ceza Kanunu'nun kasten öldürme, alt soya, üst soya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve
ticareti, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçları işleyenler kapsam dışı tutuluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS