Çok sayıda bina boşaltılmıştı... İşte Esenyurt'ta son durum

Video: Çok sayıda bina boşaltılmıştı... İşte Esenyurt'ta son durum
Esenyurt Orhangazi Caddesi'nde oluşan çökmeler ve binalardaki çatlaklarla ilgili inceleme sürüyor. CNN Türk muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Onur Özel, Esenyurt'taki son durumu aktardı.

Esenyurt Orhangazi Caddesi'nde oluşan çökmeler ve binalardaki çatlaklarla ilgili inceleme sürüyor. CNN Türk muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Onur Özel, Esenyurt'taki son durumu aktardı.

CNN Türk Muhabiri Zeynep Karamustafa ve Kameraman Onur Özel'in Esenyurt'tan aktardığı bilgiler şu şekilde:


Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt buradaydı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte önce hem alanı bir gezmişlerdi. Son bir inceleme yapmışlardı, ardından da kriz merkezinde bir toplantı yapmışlardı. Belediye Başkanı Bozkurt o toplantının ardından kameraların karşısına geçti ve şu ifadeleri kullandı, “Mahalle sakinleri şu an itibariyle değerli eşyalarını almak için polis eşliğinde evlerine kısa süreli olarak girebilirler. Eşyalarını aldıktan sonra evlerinden çıkabilirler. Ama gece evlerinde konaklayıp konaklamayacaklara dair son bilgiyi yapılan incelemelerin ardından açıklayacağız.”. Dün 16.30 sularında meydana gelmişti buradaki çatlamaları başlaması. “Sağ tarafında bulunan inşaattan dolayı mı?” soru işareti vardı.


Belediye Başkanı Bozkurt “‘İnşaat yüzünden kaynaklandı’ diyemeyiz net olarak. O nokta da bizim incelemelerimiz sürüyor. Ama zaten bu İnşaat başladığın zamanda da yine bir çatlak oluşumu başlamıştı.” dedi. İşte günün belki de en sıcak açıklaması buydu. Bu açıklama burada bekleyen mahalle sakinleri de en azından bir nefes aldırdı. Çünkü sabahtan bu yana herkesin dilinde ortak bir şikayet vardı. “Eşyalarımızı alamadan evden çıktık.” diyorlardı. Ama artık polis eşliğinde yavaş bir şekilde değerli eşyalarını almak için evlerine girebiliyorlar.


Şimdi kameraman arkadaşım Onur Özel’den rica edeceğim size şu anda polis kontrolünde olduğu için Bölge net bir şekilde size o çatlağı gösterebileceğimiz tek bir yer var. İşte o inşaat'ın tam karşısında bulunan bu iki apartman aslında birbirine birleşik durumdaydı. Çatlamaların ardından önce yola asfalta, ardından da binalara sirayet eden çatlamayı burada net bir şekilde görebiliyoruz. Şimdi nedeni araştırılıyor. Ama nedeninin yanı sıra daha önemli bir başka konu daha araştırılıyor. İSKİ'nin aracı geldi. o eski aracının gelmesinin nedeni de zemin incelemesi yapmak. “Zeminde herhangi bir başka kayma ya da göçme var mı?” İşte bu sorunun yanıtı aranıyor.Nasıl yapılıyor bu işlem?


Asfaltın altına bir kamera indirildi Yaklaşık 4 saattir o çalışmalar sürüyor o kameradan gelen anlık görüntülerle de herhangi bir şekilde çökme ya da kayma olup olmadığı da değerlendiriliyor


Biz Şimdi apartmanın diğer tarafına doğru da yürüyelim. Bir noktada ve aslında demiş olduğumuz gibi herkesin ortak merak ettiği şey şu.


Herhangi bir kayma veya göçme var mı?


İşte görüyorsunuz burada apartman Sakinleri de bekleyişi sürüyor. Dün akşam saatlerinde meydana gelmişti. Birçoğu akrabalarına gitti, bir kısmı geceyi burada geçirdi. Kalan bir kısmı da yine otellerdeydi. Ama sabah erken saatlerden itibaren buraya geldiler ve buradaki bekleyişlerini sürdürüyorlar. Günün asıl gelişmesinin tekrar altını çizelim. Evet şu an itibarıyla artık polis eşliğinde vatandaşların kısa süreli de olsa evlerine değerli eşyalarını almak için girmelerine izin veriliyor.


Son bir not: Göçme nasıl fark ediliyor?


Asfaltın altına ve toprak kaymasının olduğu yerlere göçen yerlere cam parçalar yerleştirildi. Bu cam parçalar da her yarım saatte bir kontrol ediliyor. Eğer onlarda bir kırılma varsa, bu göçmenin devam ettiğini, çatlamanın devam ettiğini gösteriyor. Ama iç rahatlatan bir haber Dünden bu yana kırılan cam olmadı. En azından bu da derin bir nefes almayı sağladı diyebiliriz

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS