Son Dakika

Corona virüsü aşısı ve ilacı bulundu mu? ABD ve Rusya’da önemli gelişme

A A

31.03.2020 - 14:08 Son Güncelleme:

Corona virüsü Türkiye ve dünyada can almaya devam ediyor. Ayrıca virüs salgını da yine hem ülkemizde hem de dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Gözler ise virüsle ilgili aşı ve tedavi çalışmalarında… Peki, Corona virüsü aşı çalışmaları ile ilgili son durum ve Corona virüsü tedavisiyle ilgili ABD ve Rusya’da yaşanan gelişmeler…

Corona virüsü aşısı ve ilacı bulundu mu? ABD ve Rusya’da önemli gelişme

Corona virüsü aşısı ve ilacı bulundu mu? Corona virüsü tedavisi bulundu mu? Merak edilen soruyla ilgili ABD ve Rusya’da Corona virüsü aşısı ile ilgili yapılan yeni gelişmeler…

RUSYA VE ABD ANLAŞMA YAPTI

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip Corona Virüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini iddia etti.

Ajansın basın dairesinden yapılan açıklamada, FMBA'nın yeni tip koronavirüsü tedavi etmek üzere sıtmaya karşı kullanılan Meflokin bazlı yeni ilacı tanıttığı belirtildi.

Açıklamada, "Rusya FMBA'ya ait 'Farmzashchita' Araştırma ve Üretim Merkezi, Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtmaya karşı kullanılan Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdi" ifadelerine yer verildi.

EYLÜL'DE DENENMEYE BAŞLANACAK

Merkezi ABD'de bulunan çok uluslu bir şirket, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı çalışmalarını sürdürdüğü aşıyı eylüle kadar insanlar üzerinde denemeye başlayacağını bildirdi.

Kozmetik ve hijyenik ürünlerin yanı sıra tıbbi malzeme ve ilaç üreticisi "Johnson and Johnson" şirketi, Kovid-19 aşı adayını belirlediğini, bir milyar dozun üzerinde üretimi sağlamak amacıyla ABD hükümetiyle dün 1 milyar dolarlık anlaşma yaptığını duyurdu.

Şirket, aşının eylüle kadar insanlar üzerinde denenmeye başlanacağını, 2021 yılının başında da acil kullanıma hazır olmasının planlandığını açıkladı.

TÜRKİYE’DE CORONA VİRÜSÜ AŞISI ÇALIŞMALARI VAR MI?

Sağlık Bakanı Koca’nın aşı ile ilgili verdiği bilgiler şöyle: Türkiye sağduyulu politika izledi. Tedbirleri hakim kılarsak, biz başka bir ülke olmayacağız. 6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız.

Öte yandan önümüzdeki günlerde iyileşen vakaların açıklanacağını belirten Bakan Koca diğer istatistiklerin de paylaşılacağı bilgisini ver

Öte yandan Sağlık Bakanlığı ve Kızılay harekete geçti, üniversiteler destek verdi; koronavirüs salgınıyla mücadelede iyileşmiş hastalardan alınacak plazma kan ürünü ile kritik durumda olan hastaların tedavisine başlanacak.