Son Dakika

Corona virüsü belirtileri ve korunma yolları... Son dakika koronavirüs haberleri

A A

23.03.2020 - 17:16 Son Güncelleme:

Koronavirüs belirtileri covid-19 testi pozitif çıkan birçok vakada benzer özellikler gösteriyor. İki ana corona virüsü belirtisinin hemen hemen tüm hastalarda olduğu ölümcül virüste bazı vakalarda ise birden çok belirtiye rastlanıyor. Peki, corona virüsü belirtileri ne zaman ortaya çıkar ve bu virüsten korunma yolları neler?

Corona virüsü belirtileri ve korunma yolları... Son dakika koronavirüs haberleri

Covid-19 dünya genelinde can almaya devam ederken ölümcül virüsün belirtileri de her fırsatta uzmanlar tarafından sıklıkla hatırlatılıyor. Peki, kendisinde bu belirtileri gören kişiler ne yapmalı ve hastalığın belirtileri kaç günde ortaya çıkıyor? İşte covid-19 ile ilgili herkesin bilmesi gereken o bilgiler…

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Covid-19 belirtileri hastanın dayanıklılık yapısı ya da virüsün kuluçka süresine göre genellikle iki gün ile dört gün arasında ortaya çıkıyor. Ancak virüsün 14 gün kuluçka süresinin olması nedeniyle uzmanlar 2 haftalık sürece dikkat çekiyor. Bu nedenle olası şüpheli durumlarda hastaların kendilerini 14 gün boyunca gözlemde tutmaları gerekiyor. Bu süreç boyunca da bağışıklık sistemini güçlü tutarak, iyi beslenmeli ve dinlenmeli. Eğer covid-19 belirtisi şüphesi var ise SABİM ALO 184 danışma hattı üzerinden gerekli bilgiler alınarak en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunulmalı.

SON DAKİKA CORONA VİRÜSÜ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ VE KORUNMA YOLLARI

  • Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.
  • Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.
  • Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.
  • Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.
  • Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.
  • Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.
  • Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.


Dr. Mehmet Öz'den koronavirüsten korunma yolları