Madde madde corona virüsü belirtileri... Covid-19 tedavisi nasıl yapılıyor? Son dakika koronavirüs haberleri

Madde madde corona virüsü belirtileri... Covid-19 tedavisi nasıl yapılıyor? Son dakika koronavirüs haberleri

Madde madde corona virüsü belirtileri... Covid-19 tedavisi nasıl yapılıyor? Son dakika koronavirüs haberleri

Corona virüsü belirtileri ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşu bilgiler vermeye devam ediyor. Hastanın dayanıklılık yapısına ya da virüsün kuluçka süresine göre farklı belirtiler gösterebilen covid-19 temelde ise 2 ana belirtiye sahip. Peki, tüm koronavirüs belirtileri neler? İşte son dakika covid-19 haberleri…

Corona virüsü belirtileri ilk etapta yüksek ateş ve öksürük ile belirti gösterirken hastanın vücut yapısına göre bu belirtiler artabiliyor. Dünya genelinde çeşitli alanlarda önlemlerin devam ettiği günlerde ilk etapta temas kaynaklı bulaşmanın önüne geçebilmek için virüs belirtileri olan kişilerin kendilerini kalabalık ortamda izole etmeleri gerekiyor. Peki, bu belirtiler tam olarak neler?

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

CORONA VİRÜSÜ HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ...

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.


Koronavirüs nasıl bulaşır? Koronavirüsü önleyecek tedavi ve ilaçlar var mı?

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Covid-19 tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak birçok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik problemleri de mevcutsa covid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

TÜRKİYE'DE VAKA SAYISI KAÇ OLDU?