Çözüm sürecinin yerini istişare süreci alacak

Çözüm sürecinin yerini istişare süreci alacak

Hükümet bir yanda terörle mücadelede kararlılık mesajı verirken bir yandan da rehabilite süreci planlanıyor. Hazırlanan 303 maddelik eylem planı bu kapsamda hayata geçirilirken sorunun kalıcı çözümü için de "İstişare Süreci" başlatılıyor. Başbakan bizzat yeni sürecin başında olacak. Aralarında STK'lar, hukukçular, Kürt siyasiler, aydınlar ve iş adamlarının da olduğu bir çok kesim ile görüşecek.

Bir yandan terörle mücadele sürerken bir yandan da Doğu ve Güneydoğuya yönelik yeni bir süreç devreye giriyor. Bu kez adı "çözüm" değil "istişare süreci" olacak.


Bülent Arınç'tan çözüm süreci açıklaması


Öncelikli hedef terörle mücadelenin zararlarının hem maddi hem manevi olarak telafi edilmesi. 303 maddelik çalışma tamamlandı. Öncelikli ele alınacak başlıklar, operasyonların sona erdiği yerlerde kira yardımı, esnafın zararı, öğrencinin geri kaldığı eğitimin telafisi.


Başbakan Davutoğlu, HDP'lilere seslendi


Ama bunun dışında sorunun çözümü için kapsamlı bir "İstişare Süreci" de başlatılıyor. Süreci bizzat Başbakan yürütecek. Farklı kesimlerle görüş alışverişinde bulunacak. Hukukçular, işadamları, STK'lar ve vatandaşlarla biraraya gelecek.


Davutoğlu ile HDP'liler arasında koridorda Cizre tartışması


İlk olarak sivil toplum kuruluşları ile görüşmelerine başladı. Gruplar halinde STK temsilcileri ile biraraya gelmeyi sürdürecek.


Başbakan Salı günü de baro başkanlarının da aralarında olacağı hukukçularla biraraya gelecek. Çarşamba programında ise Doğu ve Güneydoğu'daki mülki idare amirleri ile görüşme var.


Başbakan Davutoğlu'nun Sur için model gösterdiği Toledo şehri


Başbakan, "İstişare Süreci" kapsamında aydınlarla da çok geniş kapsamlı bir toplantı yapacak. Milliyetçi, sosyalist, muhafazakar, liberal her kesimden isimler o toplantıya çağırılacak. Kürt sorununun çözümü konuşulacak.


Diyarbakır Sur'da 3 asker şehit oldu


Davutoğlu, bölgedeki siyasi kimliklerle de görüşmeyi planlıyor. Farklı partilerde siyaset yapmış isimlerin deneyimlerinden yararlanacak. Tüm bu görüşmelerin ardından masaya gelen öneriler kapsamında yeni adımlar atılacak.


Başbakan, "İstişare Sürecini" sadece Ankara'da yürütmeyecek her Cuma Doğu ve Güneydoğu bölgesinden bir ile gidecek ilk ziyaret 5 Şubat'ta Mardin'e olacak. İllerde de tek tek tüm kesimlerin sorunlarını dinleyecek. Hükümetin hayata geçireceği rehabilite programını anlatacak, görüşlerini alacak.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS