Cuma namazı ne zaman, saat kaçta? İşte İstanbul cuma namazı saati

Cuma namazı ne zaman, saat kaçta? İşte İstanbul cuma namazı saati

İl il cuma namazı saatleri Diyanet tarafından “namaz vakitleri” sayfası üzerinden paylaşılıyor. Bugün cuma namazı kılacak olan kişiler kurumun resmi internet adresinden ezan saatleri bilgisine ulaşabiliyor. Peki, İstanbul cuma namazı bugün saat kaçta ve hangi ilde namaz saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı saatleri ile ilgili detaylar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın namaz vakitleri sayfasında yerini aldı. İl genelinde namazın ne zaman kılınacağı ezan saatlerinin bulunduğu sayfa üzerinden öğrenilebiliyor.


Öte yandan haftanın cuma hutbesinde doğal afetlere yer verecek olan Diyanet, gerekli önlemlerin alınmasındaki öneme vurgu yapacak. İşte bazı bölgelerde cuma namazı saati ve diğer iller için sorgulama yapmak isteyen kişilerin kullanabileceği adres…  • İstanbul cuma namazı saati 13:14

  • Ankara cuma namazı saati 12:58

  • İzmir cuma namazı saati 13:21

  • Konya cuma namazı saati 12:59

  • Adana cuma namazı saati 12:48

  • Kayseri cuma namazı saati 12:48


İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…


CUMA NAMAZI EN AZ KAÇ KİŞİYLE KILINIR?


Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.


Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).


Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).


CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).


Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).


CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?


Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS