Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet 24 Temmuz Cuma saati

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet 24 Temmuz Cuma saati

24 Temmuz Cuma namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı namaz saatleri takviminde yer aldı. Peki, Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte, 81 il için Cuma namazı saati…

Cuma saatleri her hafta olduğu gibi bu hafta da inanlar tarafından merakla araştırılıyor. Bilindiği üzere Cuma namazları cami ve mescitlerde öğle ezanı vaktinde eda ediliyor. Bunun için Cuma namazı kılacaklar bulundukları ilin öğle ezanı saatini araştırıyor. Peki, bugün İstanbul Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Ankara Cuma namazı saati kaç? İl il ve İstanbul Cuma namazı saati ile 7 Şubat ezan vakitlerine CNN TÜRK namaz vakitleri sayfasından ulaşabilirsiniz… İşte, CNN TÜRK namaz vakitleri sayfası…

CNN TÜRK NAMAZ VAKİTLERİ SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

İstanbul Cuma namazı saat kaçta?

İstanbul Cuma namazı saati öncesinde tüm cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Özellikle Ayasofya’nın ibadete açılacağı bugün İstanbul Cuma namazı saati merak ediliyor. İstanbul’da 24 Temmuz Cuma namazı saat 13.16’da eda edilecek.

Ankara Cuma namazı saat kaçta?

Ankara Cuma namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Kocatepe, ve Hacı Bayram-ı Veli camileri başta olmak üzere Başkent’teki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Öğle ezanın okunmasıyla birlikte inanalar omuz omuza saf tutup Cuma namazlarını eda edecekler. Cuma namazı ise 24 Temmuz yani bugün 13.00’te başlayacak.

Cuma namazının hükmü nedir?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS