Cuma namazı vakti saat kaçta? İstanbul cuma saati Diyanet verileri…

Cuma namazı vakti saat kaçta? İstanbul cuma saati Diyanet verileri…

Cuma namazı vakti saat kaçta? İstanbul cuma saati Diyanet verileri…

Cuma namazı saatleri 22 Kasım’da cuma vakti namaza katılacak kişiler tarafından araştırılıyor. Diyanet ‘namaz vakitleri’ sayfası üzerinden cuma saati ile ilgili detayları her hafta paylaşıyor. Peki, bugün cuma namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul cuma namazı saati başta olmak üzere tüm illerin cuma saatleri bugün ibadet görevini yerine getirecek olan binlerce kişi tarafından araştırılıyor. Yaşanan kötü olaylar karşısında Müslümanın nasıl davranmasının gerektiğinin anlatılacağı hutbe bugün namaza katılan kişilere okunacak. Peki, hangi ilde cuma namazı saat kaçta kılınacak?

İşte bazı iller için Cuma namazı saatleri ve sorgulama yapmak isteyen kişiler için tüm illerin namaz vakitleri…

  • İSTANBUL CUMA SAATİ 12:55
  • ANKARA CUMA SAATİ 12:40
  • İZMİR CUMA SAATİ 13:02
  • ADANA CUMA SAATİ 12:30
  • KONYA CUMA SAATİ 12:41
  • ŞANLIURFA CUMA SAATİ 12:16
  • ERZURUM CUMA SAATİ 12:06
  • DİYARBAKIR CUMA SAATİ 12:10

İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Sorgulama yapmak için dilediğiniz ili seçebilir ve o ile ait namaz vakitlerine ulaşabilirsiniz.

CUMA NAMAZI KAÇ KİŞİYLE KILINABİLİR?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

CUMA NAMAZI KILINIŞI İÇİN TIKLAYINIZ…

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YAZILI CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

RESİMLİ CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.