Bugün cuma namazı yasak mı? 4 Aralık'ta cuma namazı kılınacak mı?

Bugün cuma namazı yasak mı? 4 Aralık'ta cuma namazı kılınacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklama sonrası “bugün cuma namazı kılınacak mı?” sorusu akıllara geldi. Salgın kapsamında yükümlü olmayı kaldıran gelişmelerin bulunduğunu ifade eden açıklamada önemli bilgilere yer verildi. Peki, cuma namazı yasak mı, 4 Aralık 2020 Cuma günü cuma namazı kılınacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma namazı ile ilgili oldukça önemli son dakika açıklamasında bulundu. Açıklamada yükümlü olmanın şartlarına ve yükümlülüğü kaldıran bilgilere de yer verildi. Peki, bugün namaz kılınacak mı?

CUMA NAMAZI YASAK MI, BUGÜN KILINACAK MI?

Camilerde bugün cuma namazı kılmak yasak değil ancak namaz kılacak kişilerin belirli hususları yerine getirmesi gerekiyor. Yani bugün camilerde Cuma namazı kılınabilecek ancak dikkat edilmesi gereken detaylar var. İşte Diyanet’in bugün yaptığı açıklamada yer alan o detaylar…

DİYANET’TEN CUMA NAMAZI AÇIKLAMASI

Yüksek Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son dönemde artan vaka sayısına işaret edildi.

İslam dininin hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirdiği belirtilen açıklamada, Müslümanların, bu hükümleri yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlü olduğunun altı çizildi.

 Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınmasının İslam'ın bir gereği olduğu vurgulanan açıklamada, hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu hatırlatıldı.

Bu bağlamda, cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisinin de cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmaması olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Meşru bir mazeretin varlığı, cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır. Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir."

 Hazreti Muhammed döneminde sabit olduğu bilinen ve bugüne kadar ittifakla uygulanan hükmün böyle olduğunun altı çizilen açıklamada, "Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur." ifadesine yer verildi.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS