Namaz vakitleri... Cuma namazı vakti ne zaman, İstanbul cuma saati kaçta? 12 Şubat 2021

Namaz vakitleri... Cuma namazı vakti ne zaman, İstanbul cuma saati kaçta? 12 Şubat 2021

İl il cuma namazı saatleri, İstanbul Cuma vakti başta olmak üzere bugün ibadet görevini yerine getirmek üzere camilere akın edecek binlerce kişi tarafından araştırılıyor. Diyaneti, cuma saati ile ilgili bilgileri resmi hesapları üzerinden duyurmuştu. Peki, bugün cuma namazı saati kaçta, öğle ezanı ne zaman okunacak?

2021 Şubat ayının ikinci cumasında cuma namazı kılmak üzere camilere akın edecek binlerce kişi bulundukları bölgelerde namazın saat kaçta kılınacağını araştırmayı sürdürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı verileri esas alınarak hazırlanan cnnturk.com namaz vakitleri sayfası üzerinden her ilin ezan saatleri kolaylıkla öğrenilebiliyor. Peki, bugün hangi ilde cuma kaçta?

CUMA NAMAZI SAATİ KAÇTA? 12 ŞUBAT CUMA VAKTİ NE ZAMAN?

Bazı illerde ibadet görevini yerine getirecek kişiler için Cuma saatleri şöyle:

İSTANBUL CUMA SAATİ 13:23

ANKARA CUMA SAATİ 13:08

ADANA CUMA SAATİ 12:58

İZMİR CUMA SAATİ 13:31

KAYSERİ CUMA SAATİ 12:57

BURSA CUMA SAATİ 13:23

KONYA CUMA SAATİ 13:09

DİYARBAKIR CUMA SAATİ 12:38

ESKİŞEHİR CUMA SAATİ 13:17

ERZURUM CUMA SAATİ 12:34

GAZİANTEP CUMA SAATİ 12:50

Diğer illerin Cuma saatini sorgulamak için tıklayınız…

CUMA NAMAZ  EN AZ KAÇ KİŞİYLE KILINABİLİR?

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS