Ankara, İzmir, İstanbul cuma saati: Bugün cuma namazı vakti saat kaçta?

Ankara, İzmir, İstanbul cuma saati: Bugün cuma namazı vakti saat kaçta?

Cuma namazı saatleri, İstanbul Cuma namazı saati başta olmak üzere 9 Ekim 2020 Cuma günü il il Cuma vakitleri ile ilgili bilgileri gösterdi. Diyanet namaz vakitleri sayfası esas alınarak hazırlanan cnnturk.com namaz vakitleri sayfasında il il cuma namazı vakti bilgisi yerini almıştı. Peki, bugün Cuma saati ne zaman, öğle ezanı kaçta okunacak?

Cuma namazı ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler il il Cuma saatleri ile ilgili bilgileri araştırmayı sürdürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı her hafta Cuma saatleri için gerekli bilgileri resmi internet adresi üzerinden paylaşıyor. Cnnturk.com’da yer alan namaz vakitleri sayfası üzerinden de aynı bilgiler kontrol edilebiliyor. Peki, bugün hangi ilde cuma namazı kaçta?

CUMA NAMAZI KAÇTA? 9 EKİM İL İL CUMA SAATİ

Bazı illerin cuma saatleri şöyle...

İSTANBUL CUMA SAATİ 12:56

ANKARA CUMA SAATİ 12:41

İZMİR CUMA SAATİ 13:04

ADANA CUMA SAATİ 12:31

GAZİANTEP CUMA SAATİ 12:23

BURSA CUMA SAATİ 12:56

MALATYA CUMA SAATİ 12:19

KONYA CUMA SAATİ 12:42

ERZURUM CUMA SAATİ 12:07

DİĞER İLLERİN CUMA SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

CUMA NAMAZI EN AZ KAÇ KİŞİYLE KILINIR?

Diyanet’in bu konuyla ilgili açıklaması şöyle: Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.
Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).
Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).

CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).
Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).
Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

CUMA NAMAZI KILINIŞI İÇİN TIKLAYINIZ…

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS