Cuma namazı saat kaçta? İşte İstanbul cuma saati ve namaz vakitleri

Cuma namazı saat kaçta? İşte İstanbul cuma saati ve namaz vakitleri

İl il cuma namazı saatleri 20 Aralık 2019 Cuma günü de namaz kılmak üzere camiye akın edecek milyonlarca Müslüman tarafından araştırılıyor. Peki, bugün cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il cuma ezanı vakti ve Diyanet verileri ile sorgulama yapmak isteyen kişiler için ezan saatleri…

Cuma namazı vakti ibadet görevini yerine getirmek üzere camilere gidecek kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. 20 Aralık 2019 Cuma günü Diyanet İşleri Başkanlığı her hafta olduğu gibi “namaz vakitleri” sayfası üzerinden illerdeki ezan saatlerini paylaşmayı sürdürüyor.


Güneş’in illerde farklı saatlerde doğup farklı saatlerde batması nedeniyle ezan saatleri şehirlere göre farklılık gösteriyor. İşte bazı illerin namaz vakitleri…  • ANKARA CUMA NAMAZI SAATİ 12:51

  • İSTANBUL CUMA NAMAZI SAATİ 13:06

  • İZMİR CUMA NAMAZI SAATİ 13:14

  • ESKİŞEHİR CUMA NAMAZI SAATİ 13:00

  • KAYSERİ CUMA NAMAZI SAATİ 12:40

  • ANTALYA CUMA NAMAZI SAATİ 12:59

  • ADANA CUMA NAMAZI SAATİ 12:41


İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…


CUMA NAMAZI KAÇ KİŞİYLE KILINABİLİR?


Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.


Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).


Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).


Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).


Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).


Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS