Cuma saatleri 24 Ocak: Diyanet Ankara, İzmir, İstanbul Cuma namazı saati

Cuma saatleri 24 Ocak: Diyanet Ankara, İzmir, İstanbul Cuma namazı saati

Cuma saatleri her hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma günü inanalar tarafından merakla araştırılıyor. Bilindiği üzere Cuma namazı öğle saatlerinde cemaat halinde kılınıyor. Bu nedenle namaz saatleri her Cuma namazı öncesinde merakla araştırılıyor. Peki, bugün yani 24 Ocak Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte, Ankara, İzmir ve İstanbul Cuma namazı saati...

Cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi’nde yer alıyor. Peki, 24 Ocak Cuma namazı ne zaman kılınacak? Merak edenler için namaz saatlerini haberimizde derledik. İşte, İşte, CNN TÜRK namaz saatleri sayfası…


İstanbul Cuma namazı saat kaçta?


İstanbul Cuma namazı saati öncesinde tüm cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Başta Sultanahmet Süleymaniye ve Fatih gibi selatin camileri olmak üzere İstanbul’un dört bir yanındaki cami ve mescitlerde Cuma namazı kılmak isteyenler öğle ezanının okumamasını bekleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilen saate göre İstanbul Cuma ezanı saat 13.21'de okunacak.


Ankara Cuma namazı saat kaçta?


Ankara Cuma namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Kocatepe, ve Hacı Bayram-ı Veli camileri başta olmak üzere Başkent’teki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Öğle ezanın okunmasıyla birlikte inanalar omuz omuza saf tutup Cuma namazlarını eda edecekler. Cuma namazı ise 10 Ocak yani bugün 13.05’de başlayacak.


İL İL NAMAZ SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN


Cuma namazının hükmü nedir?


Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır.


Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS