"Cumhurbaşkanı değişir mi?"

"Cumhurbaşkanı değişir mi?"

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Mehmet Y. Yılmaz referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzlaşmacı bir tavır mı sergileyeceğini ya da diğer kesimi yok mu sayacağını yorumladı.


Şimdi merak edilen konulardan biri de şu:
Cumhurbaşkanı, referandum sonuçlarına bakıp ülkenin diğer yarısı ile uzlaşmaya yönelik birleştirici bir dil mi kullanacak, yoksa o kesimi tümden yok mu sayacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğer AKP iktidarının ilk yıllarındaki gibi davranıyor olsaydı, bu soruya olumlu bir yanıt verebilirdik. Ancak iktidarının son yedi senesinde kullandığı dil de değişti, izlediği politika da.

Artık birleştirici olmak gibi bir derdi yok, tek hedefi partisine oy verenleri bir arada tutabilmek, kaymaları önlemek. Bunu da bugüne kadar gayet iyi başardığını söyleyebiliriz. Bir tek son referandumda, normal olarak seçimlerde partisine oy veren bir kitleyi bu yolla etkilemeyi başaramadı.

Ama biliyor ki iş seçime geldiğinde, partisine oy verenlerin kendilerini tehdit altındaymış gibi hissetmelerini sağlayabilirse, yine istediğini alabilir. 
Tehdit desen o kadar çok ki: Avrupa Birliği’nden başlayın, kimliği belirsiz üst akla, nasıl bir güce sahip olduklarını artık kimsenin bilmediği “vesayetçilere” kadar geniş bir düşman ordusu yaratabiliyor.

Onun için atı alıp Üsküdar’ı geçmek önemli.

Onun için kimse önümüzdeki dönemde, Cumhurbaşkanı’nın “birleştirici” bir rol oynayacağını beklemiyor.

Zaten partili bir Cumhurbaşkanı olmasına şunun şurasında günler kaldı, eski politikasını, seçimlere doğru daha da sertleştirebilir.

Bundan memlekete yarar gelir mi?

Kuşkusuz ki gelmez. Ama unutmayalım ki onun öncelikli hedefi iktidarda kalabilmek, tek adam yönetimini kurabilmek.

Bu arada bazıları kırılıp güceneceklermiş, onu kendisine dert edeceğini sanmıyorum.


 


Yazının tamamını okumak için tıklayınız.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS