Cumhurbaşkanı Erdoğan 12. Çalışma Meclisi toplantısında konuştu

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan 12. Çalışma Meclisi toplantısında konuştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi toplantısında konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:


Dünya nüfusunun hızla arttığı bir süreçte istihdam meselesi giderek daha da karmaşık bir hal alıyor.


"Fazla eleman al" dediğimizde rahatsız olanlar var.


Devletlerin ve işletmelerin zenginliğinin topluma yansıtılmasını çeşitlendirir ve ne kadar genişletirsek o kadar rahat bakabiliriz. İşveren olmazsa iş olmaz. Bireyler çalışamayınca asla ulaşma gücü olmaz.


İnsanı merkeze almayan hiçbir yaklaşımın başarılı olma şansı yok.


Biz insanı yaşat ki devlet yaşasını baz aldık. Bu hareket tarzı en çok da çalışma hayatı için önemlidir. Büyümek önemlidir ancak insana faydası varsa önemlidir. Katkıda bulunduğu anda kıymetlidir. Zenginlik önemlidir. Tüm insanlara yansıyorsa değerlidir.


Dünyada finans sektörünün üretimin önüne geçmesi kaygı vericidir.Üretim, onunla gelen istihdam hem gerçek hem de çok yönlü faydaya sahiptir. Üretimin asıl katma değerinin fiziki imalattan zihni tasarıma kaydığını görüyor ve biliyoruz.


Fiziki ve zihni üretimin birlikte yürümesiyle çok daha büyük güce ulaşacağız. Ne tarım, inşaat ne de hizmetler sektörünü ihmal etmiyoruz. Her alanda ön sıralarda yer almak için çaba gösteriyoruz.


Dünyanın her önemli 5 inşaat firmasından birinin ülkemizden çıktığını görüyoruz. Avrupa’da tarımda ilk sırada dünyada 5’inci sıradayız.


Bunların hepsi zenginliğin artması demek. İstihdamda 10 yılda 9 milyonluk artış sağlandıysa bundandır.


Ekonomik saldırılara rağmen hedeflerimize yürümeye devam ediyoruz


Tarımda yerimiz daha da güçlenecek. Adil çalışmanın inşasını birlikte yapacağız. Elbette rızkı veren Allah’tır. Ancak işverenlerimizi ihmal etmeyeceğiz. Girişimcilerimizi destekleyeceğiz. Çalışanlarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz


82 milyon vatandaşıyla Türkiye bir bütündür. Her kim şu veya bu sebeple ülkesine karşı bir işe kalkışırsa 82 milyona zarar vermiştir. Her kim bir katkıda bulunursa 82 milyona fayda sağlamıştır. Siyasette ticarette yapsak meseleye böyle bakmak zorundayız. Aramızdaki farklılıkları husumete dönüştürmemeliyiz.


İETT’de hayatın çok farklı alanlarında dayanışma ve rekabeti tecrübe etme imkanı buldum. Yeri geldi işçi, yeri geldi işveren oldum. Masanın neresinde olursam olayım hakka önem verdim. Ekonomi literatüründe sürdürülebilirlik denir.


Bir fabrikada patron işçiler aynı sırada duruyor, camide aynı safta duruyorsa orada sınıf ayrımı olmaz olamaz. Paranın çokluğu azlığı başkadır, gayret, nasip vardır. Asıl mesele hayatı paraya göre tasvip etmemektir.


Asıl mesele helalinden kazanarak kendinin ve ailenin geçimini sağlamaktır. Rabbim çalışma hayatında esenlik huzur versin.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS