Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'yı terörü desteklemekle suçladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'yı terörü desteklemekle suçladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iadesi istenen FETÖ'cü savcıların "siyasi suçlu" oldukları ve iade edilmeyeceklerini açıklayan Almanya'yı, terörü desteklemekle suçladı. Erdoğan, "Bunları yutmayacağız, gereği neyse onu yapacağız. Bizim iç hukukumuz kimseyi ilgilendirmez" dedi.

Rusya darbeyi 1,5 saat önce öğrendi, 40 dakika kala Erdoğan'a haber verdi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı duygulandıran belgesel


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'den gelen iade taleplerine, "Siyasi nedenlerden dolayı gelen iade talepleri konusunda bunları işleme almama hakkını saklı tutuyoruz" diyen ve basın özgürlüğü ihlalleri konusunda uyarıda bulunan Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas'a sert tepki gösterdi. Almanya'yı teröre çanak tutmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teröristlere kucak açan Almanya'nın akıbetini hiç de hayırlı görmüyorum" dedi.


Kültür Bakanlığı'nın "Yaşayan İnsan Hazineleri" ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin son bir asırda yaşadığı sıkıntıların kaynağının birlikteliğin sağlanmasındaki zorluklar olduğunu söyledi. Malazgirt Zaferinin tarihi 1071'i, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşu 1299'u, İstanbul'un fethi 1453'ü ve cumhuriyetin ilan edildiği 1923'ü Türk tarihinin dönün noktaları olarak sayan Erdoğan, sözü 15 Temmuz'daki darbe girişimine getirdi. Erdoğan, "Ben milletimle iftihar ediyorum. Zira bu millet demir yığınlarına, helikopterlere, tanklara, toplara, silahlara, 15 Temmuz gecesinde eşref-i mahluk insan olarak göğüs gerdi" diye konuştu.


Gençlerin darbe girişimi sırasında gösterdikleri cesareti öven ve "Bu gençliği selamlıyorum" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü bizim bu gençliğimiz rabbimize hamdolsun el bombasıyla kalkıp da askerine, polisine, köy korucusuna, vatandaşına saldıran değil, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır anlayışıyla yürümektedir. Bizim gençliğimiz inşallah bilgiyle hikmeti bir arada götürecek olan gençliktir." 


Darbe komisyonu cezaevlerine gidip FETÖ'cüleri dinleyecek


Türk milletinin 15 Temmuz'da "hürriyeti, inancı, bayrağı, ezanı ve demokrasisinin" yanında hedeflerine de sahip çıktığını söyleyen Erdoğan, tek bayrak, tek vatan, tek devlet açıklamalarını yineledi. Geçmişte belediye başkanlığı yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Toprak tarladır, toprak arazidir, toprak arsadır. Eğer toprak imardan geçmişse tarla olmaktan çıkar arsa olur. Vatan olması için de toprağın kanla yoğrulması gerekir" şeklinde konuştu.


"Kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon yapamaz" diyen Erdoğan Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarını andı ve "Bugünlere öyle geldik, bundan sonra da öyle yürüyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yok. Kimse paralel devletmiş, şöyle devlet böyle devletmiş, boşuna heveslenmesinler" ifadesini kullandı.


Erdoğan: Sizi de cezaevine tıkarız


Sözü daha sonra Irak ve Suriye'de yaşananlara getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tehdileri kendi sınırlarımız içinde değil, doğrudan kaynaklarında karşılayacağız. Onun için Suriye'de, Irak'tayız. Oraya yerleşmek için değil, oralardan gelen tehditleri yerinde durdurmak için" dedi.


2023 hedeflerine ulaşmak için teröristler nerede barınıyorsa, orada olacaklarını söyleyen Erdoğan, "Başka yerlere, toplumlara layık görülen zillet politikası bizim gibi binlerce yıllık devlet geleneği olanlara uygulanamaz. Biz gerekirse baş veren ama baş eğmeyen bir milletiz. İşte 15 Temmuz bu kararı açık bir şekilde tüm dünyaya ilan edişimiz olduğu için dönüm noktası diyoruz" diye konuştu. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türkiye'nin iadesini talep ettiği FETÖ'cülükle suçlanan eski savcılarla ilgili konuşan Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas'ı hedef aldı. Erdoğan, Almanya'yı teröre çanak tutmakla suçladı. Erdoğan, şöyle konuştu:


"Türkiye yakın zamanda verdiği bir notayla uzun süredir Almanya'da bulundukları bilinen, mahkemelerimiz taraından da haklarında arama kararı verilen FETÖ üyesi savcıların iadesini talep etmiştir. Almanya Adalet Bakanı medyaya verdiği demeçte, 'kesinlikle iade edilmeyeceklerini' söylemiştir. Bakana göre adli anlaşma ağır suçları kapsıyormuş, siyasi gerekçeleri kapsamıyormuş. Bu kadarla da kalmamış Alman bakan terör örgütlerinin gazetelerine yönelik soruşturmalar için 'Gelişmeleri kaygıyla izliyoruz' demiş. Biz de Almanya'yı kaygı ve dehşetle izliyoruz. Ey Almanya ben sayın Merkel'e 4 bin dosya verdim. İstanbul'daki son görüşmemizde 'Sayın Şansölye ben size 4 bin dosya vermiştim, bu terör örgütlerinin akıbeti ne oldu?' Bana verdiği cevap enteresan: 'O dosyaların sayısı 4 bin 500 oldu.' Avrupa'nın önde gelen bir ülkesinin terör örgütü olarak kabul ettikleri bir örgütün mensuplarını koruması bana hayret vericidir. Almanya biz sizin bu duruşunuzdan endişeleniyoruz. Siz şu anda teröre çanak tutuyorsunuz çanak. Bu terör belası bumerang gibi gelecek sizi de vuracaktır. Bir beklentimiz yok ama siz teröre yataklık yapmaktan tarih boyunca anılacaksınız. PKK, DHKPC gibi örgütlerin mensuplarına yataklık eden Almanya'nın şimdi de FETÖ'nün arka bahçesi haline dönüşmesinden biz de endişe ediyoruz. Teröristlere kucak açan Almanya'nın akıbetini hiç de hayırlı görmüyorum."


Almanya'da Türklere yönelik ırkçı saldırıları hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'yı bunları önlememekle ve Türkiye'nin terörist saydığı kişilere sahip çıkmakla suçladı. Erdoğan, "Bunları yutmayacağız, gereği neyse onu yapacağız. Bizim iç hukukumuz kimseyi ilgilendirmez, anayasamız, yasalarımız neyi emrediyorsa onu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS