Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Camii'nin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Camii'nin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bulunan caminin açılışını yaptı ve caminin adının Beştepe Millet Camii olduğunu açıkladı. Erdoğan, "İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü. Her mühür bu coğrafyadaki tapu senetlerimizdir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Külliyesinde bulunan caminin açılışını yaptı. Camiye, Beştepe Millet Camii adının verildiğini açıklayan Erdoğan, yaptığı konuşmada, caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

"Her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü"

Erdoğan, "Bu caminin gerek mimarisi gerekse de konumu itibariyle ülkemize çok önemli katkılar sağladığına inanıyorum. En önemli maddi unsurlar camilerimizdir. İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü. Her mühür bu coğrafyadaki tapu senetlerimizdir" dedi.

Kocatepe ve Beştepe

Konuşmasında, "Büyük bir mücadele sonunda yeniden tarihimizin kültürümüzün yeni bir sentezle ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık" ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı külliyesini ana ve yardımcı binalarıyla en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur. Camilerimin büyüklüğü ve güzelliği iftihar kaynağıdır. İstanbul deyince Yeditepe aklımıza geliyorsa, Ankara’yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. Kocatepe ve Beştepe…"

Daha sonra bölgede yaşanan sorunlara değinen Erdoğan, Mısır ve Suriye'de şiddetin devam ettiğini ifade ederek, "Müslümanların orucun ve namazın yasaklandığı yerlerde sıkıntı çektiklerini biliyoruz. Hastalığını pençesinde olan kardeşlerimizi bildiğimizde sahur yapmak iftar açmak ağır geliyor. Camilerimizde evlerimizde yapılan ibadetlerin bereketiyle tüm Müslümanlar yaşadıkları sıkıntılardan kurtulacaklardır" diye konuştu.

Camiye ilişkin teknik bilgileri paylaşan Erdoğan, caminin 5377 metrekarelik bir alana oturduğunu, ana kubbe ve 4 yarım kubbeyle örtülü olduğunu, yarım kubbelerin bitiminde iki şerefeli 60 metre yüksekliğinde 4 minaresi bulunduğunu söyledi. Erdoğan, caminin ana kubbesinin iç çapının 21 metre olduğunu, zeminden yüksekliğinin yaklaşık 30 metre olduğunu ifade etti. Yarım kubbelerin iç çapının 8 metre olduğunu, taç kapının 2.80 metre genişliğinde olduğunu dile getiren Erdoğan, kapının mermer, süslemelerinin ise metal olduğunu ifade etti. Erdoğan caminin girişinde Kuran'daki Rad Suresi'nin 24. ayetindeki "Sabretmenize karşılık selâm sizlere. Dünya yurdunun sonucu (olan cennet) ne güzeldir!” ifadesinin yazılı olduğunu belirtti. Erdoğan caminin abdesthanelerinin 138 kişiye aynı anda hizmet verebileceğini söyledi.

Erdoğan, caminin özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdi:

"Ayetler devlet, hak, hukuk, doğruluk üzerine seçilmiştir. Yan cephelerde ve kubbelerde kullanılan bol miktardaki pencerelerde daha çok ışık kullanılması hedef edildi. Cami pencereleriyle vitraylarla kaplandı. Taç Kapısı ibadete gelenleri iç mekan doğru yönlendiriyor. Hat sanatı ve içeriğindeki mesajlarla cemaatin dikkatini kıbleye yönlendiriyor. Hemen karşımda kongre merkezinin inşaatı devam ediyor, yıl sonuna kadar tamamlanacak. Kamu kurumlarımız, bakanlıklarımız toplantılarını burada yapabilecek."

Erdoğan, 5 milyon cilt eser alabilecek cumhurbaşkanlığı kütüphanesi projesinin 2 sene içinde tamamlanacağını açıkladı. Erdoğan, bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin de tamamlanmış olacağını belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS