Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Birisi vitrin süsü olur, öbürü icracı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Birisi vitrin süsü olur, öbürü icracı'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın hiçbir yerinde her ikisi de gücünü milletten alan ve yürütme üzerinde geniş yetkilere sahip iki yönetici olmaz, aynı anda olmaz. Ya başbakan yetki sahibidir ya cumhurbaşkanı. Veya birisi vitrin süsüdür, öbürü icracıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da katıldığı toplu açılış töreninde 16 Nisan'da yapılacak referandum için destek istedi ve "Dünyanın hiçbir yerinde her ikisi de gücünü milletten alan ve yürütme üzerinde geniş yetkilere sahip iki yönetici olmaz, aynı anda olmaz. Ya başbakan yetki sahibidir ya cumhurbaşkanı. Veya birisi vitrin süsüdür, öbürü icracıdır" dedi.

İlk adımı 2007'de atıldı

Cumhurbaşkanlığı meselesinin basit bir tercihin ya da şahsi bir ihtirasın ürünü olmadığını söyleyen Erdoğan, getirilen düzenlemenin ilk adımının 2007'deki Cumhurbaşkanlığı seçimi, ikinci adımın 2014'te Cumhurbaşkanının halk oylarıyla seçilmesinin düzenlenmesi ve son adımın da 16 Nisan'da referanduma sunulan anayasa değişikliği olduğunu belirtti.

"Erdoğan hiç kaybetmedi ama..."

'Birisi vitrin süsüdür, öbürü icracı'

"Türkiye'nin son iki buçuk yıldır sahip olduğu yönetim biçiminin bir örneği ve ismi yoktur" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Dünyanın hiçbir yerinde her ikisi de gücünü milletten alan ve yürütme üzerinde geniş yetkilere sahip iki yönetici olmaz, aynı anda olmaz. Ya başbakan yetki sahibidir ya cumhurbaşkanı. Veya birisi vitrin süsüdür, öbürü icracıdır. Yetki hangisindeyse diğer semboliktir. Türkiye'yi geri götüren zaten bu olmuştur."

'Sayın Gül ile beraber yürütmemiz insani vasıflarımızdı'

Başkanlık sistemlerinin bazılarında başbakanın hiç bulunmadığını dile getiren Erdoğan, "Diyeceksiniz ki ülke iki buçuk yıldır böyle yönetiliyor ama hiçbir sorun çıkmadı?" sorusunu yönelteler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yok. İşin aslına bakarsanız biz Sayın Gül ile beraber de bu işi yürüttük fakat o bizim insani vasıflarımızdı. Peki bizden önce niçin anayasa kitapçığı Sayın Başbakanın suratına fırlatıldı? Bunu da gördü mü bu ülke, gördü. Ondan sonra merhum Sayın Başbakan Ecevit, aşağı inip koalisyon ortaklarıyla beraber o hiç beklenmeyen basın açıklamasını yaptı mı? Yaptı. Bu ülke bu hallere düşmeli miydi? Bunun sebebi sistemin kendisiydi. Şimdi Cumhurbaşkanıyla başbakan arasında bizim aramızdaki diyalog sebebiyle bu sıkıntılar yaşanmadı, uyum oldu. Aynı siyasi geçmişten gelen, aynı icraat anlayışına sahip, birbirlerini yakından tanıyan kişiler arasındaki uyum, adı üstünde şahsidir."


Erdoğan: Gücü tek kişide toplayacağız

'Kandil'e değil, HDP'ye gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Şimdi farklı bir durum var diyerek, AK Parti'ye gönül vermiş kardeşlerim size sesleniyorum, MHP'ye gönül vermiş kardeşlerim size sesleniyorum, CHP'ye gönül vermiş kardeşlerim size sesleniyorum, HDP'ye gönül vermiş kardeşlerim size sesleniyorum" diye sözlerini sürdürdüğü sırada HDP'lilere de seslenmesi üzerine meydanda bulunanların yuhalama sesleri duyuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun üzerine sözlerine şöyle devam etti:

"Ama biz ne dedik? Kandil'dekini konuşmuyoruz. 'Partiye gönül vermiş kardeşlerim' diyorum dikkat edin. Çünkü biz doğruyu anlatacağız, biz tebliğ ile mükellefiz. Onun için de diyoruz ki inşallah hep beraber bu 18 maddeden oluşan halk oylamasında 16 Nisan'da bir konsolidasyon oluşsun. Bir tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyorum ya bunda birleşen bir anlayıştan bahsediyorum. Hepsini buraya davet ediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS