Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erdoğan giderse" yorumlarına tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erdoğan giderse" yorumlarına tepki gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye PYD/YPG açıklamaları nedeniyle tepkilerini sürdürdü. Erdoğan, "Ne diyorlar? PYD/YPG terör örgütü değil. Bal gibi terör örgütüdür" dedi. Erdoğan, sonra da ABD'ye bir kez daha sordu: "Ey Amerika! Size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz? Kimin yanındasınız?"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Utanmadan sıkılmadan açıklamalar yapıyorlar. Batının gazetelerinde de aynı şey var, Kandil'in tepesindekilerde de aynı şey var. Ne diyorlar? Ancak Erdoğan giderse, 'Türkiye'ye istikrar gelir'. Türkiye'yi ne kadar düşünüyorlar" dedi. Erdoğan, İspanya'da bir takımın taraftarlarının dilencilere davranışlarına ilişkin görüntüleri de eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİKA projeleri tanıtım toplantısında konuştu. Hedefinde terör ve Batı ile aydınların tutumu vardı. Erdoğan, "Utanmadan sıkılmadan açıklamalar yapıyorlar. Batının gazetelerinde de aynı şey var, Kandil'in tepesindekilerde de aynı şey var. Ne diyorlar? Ancak Erdoğan giderse, 'Türkiye'ye istikrar gelir'. Türkiye'yi ne kadar düşünüyorlar ya" dedi.


Konuşmasında Avrupa'da mültecilerin maruz kaldıkları insanlık dışı tutumu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İspanya’da bir meydanda taraftarlar oradaki mültecileri affedersiniz meydanda oynatıyorlar. Şınav çektiriyorlar. Eskiden çok çirkin bazı şeyler olurdu, burada söyleyemeyeceğim, para atılırdı. Aynısı burada yapılıyor. Utanmadan sıkılmadan bunu yapıyorlar" diye konuştu.


ABD'den bir PYD açıklaması daha!


"Türk tipi kalkınma modeli"


TİKA'nın çalışmalarıyla dünyanın dört bir yanında milyonların gönlüne taht kurduğunu anlatan Erdoğan, "Hani ben, 'Türk tipi başkanlık', 'Türk tipi kadın hakları' diyorum ya… TİKA’nın, çalışmalarıyla 'Türk tipi kalkınma modelini' ortaya koyduğuna inanıyorum. Paralel devlet yapılanması bize zaman ve zemin kaybettirmiştir" dedi.


AK Parti terörü TCK ve CMK'da yeniden tanımlamak için harekete geçti


Madrid'deki o görüntüleri eleştirdi


"Eğer terör kendisine karşı ortak bir mücadele vereceğimiz bir vaka ise bunda samimi olalım" diyerek Batılı ülkelere seslenen Erdoğan, "Bugün bize yarın size. Fransa’da bir terör eylemi oluyor kıyametler kopuyor. İspanya’da bir meydanda Feyenoord (PSV) takımının taraftarları oradaki mültecileri affedersiniz meydanda oynatıyorlar. Şınav çektiriyorlar. Eskiden çok çirkin bazı şeyler olurdu, burada söyleyemeyeceğim, para atılırdı. Aynısı burada yapılıyor. Batının karakterinde bu var ama bizde yok. Utanmadan sıkılmadan bunu yapıyorlar" diye konuştu.


Türkiye ve ABD arasındaki PYD krizi: Gün gün ne söylendi?


"Atıyor başlığı: 'Batsın senin başkanlığın"


Konuşmasında Ankara'daki terör saldırısının sonrasındaki tepkilere değinen Erdoğan'ın hedefinde yine aydınlar vardı. Erdoğan, şunları söyledi:


"Aydın müsveddelerinin bu olayda bile olaylara nasıl yaklaştığını gördük değil mi? Gördünüz. Bazı paçavraların nasıl yayınlar yaptığı gördünüz değil mi? Atıyor başlığı, 'Batsın senin başkanlığın.' Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz bu ülkede, ülkemizin geleceğini çok daha güçlü hale getirmek için ne yapmak gerekir bunun açıklamalarını yapıyoruz. Ama sizin derdiniz yok. Sizin derdiniz, bu ülkeyi bölmek, bu ülkeyi parçalamak ama parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz. Bunu böldürtmeyeceğiz."


pyd ve YPG'nin Suriye'deki Kürtlerin küçük bir bölümünden destek gördüğünü söyleyen Erdoğan, Batılı ülkeleri eleştirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:


"Bu örgütleri asıl olarak besleyen güçler farklıdır. Suriye'deki Kürt kardeşlerimizin büyük bölümü Türkmenler ve Araplarla birlikte rejimin ve onu destekleyen güçlerin zulmüne karşı direniyorlar. Bu terör örgütlerinin elindeki silahları gördüğümüz zaman burada Batı'yı görüyoruz. Sadece, dostlar alışverişte görsün, kabilinden yaptığı açıklamalar bizi ikna etmiyor. Silahlar aynen oralarda, ofisler oralarda açılıyor. Terör örgütünün temsilcileri oralarda besleniyor. Bunlara yataklık yapıyor Batı dünyası. Bunlara karşı ciddi bir mücadele verdikleri yok."


Batılı ülkelerin PYD ve YPG'ye yönelik tutumlarını kasteden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filanca örgütü terör örgütü ilan etmen benim için geçerli değil. Onlara karşı ne tür bir mücadele veriyorsunuz? Onların barındıkları, bulundukları yerlere ne tür baskınlar yapıyorsunuz? Yakaladıklarınızı deport ediyor musunuz veyahut da bunları Türkiye'ye teslim ediyor musunuz? Bunlar bu parasal kaynakları nerelerden buluyorlar? Bunları bizler biliyoruz. Kendilerine de bunları belgeleriyle beraber teslim ettik ama bir ses, yaklaşım yok. Bunların yaptığı ne biliyor musun? Baban öldü, başın sağ olsun. Böyle bir mantık olabilir mi? Babasız başı ben ne yapayım. Bize samimi yaklaşım gösterin. Eğer terör, kendisine karşı ortak bir mücadele vereceğimiz bir vaka ise o zaman burada samimi olalım. Bugün bize, yarın size" şeklinde konuştu.


"Erdoğan giderse Türkiye istikrar gelir" tepkisi


KCK yöneticisi Cemil Bayık'ın önceki gün İngiliz Times gazetesinde yayımlanan röportajına göndermede bulunan ve Batı basınına yüklenen Erdoğan, "Utanmadan sıkılmadan açıklamalar yapıyorlar. Batının gazetelerinde de aynı şey var, Kandil'in tepesindekilerde de aynı şey var. Ne diyorlar? Ancak Erdoğan giderse, 'Türkiye'ye istikrar gelir'. Türkiye'yi ne kadar düşünüyorlar ya" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS