Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasında tarihi görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasında tarihi görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Putin'in davetlisi olarak Rusya'da. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin St. Petersburg'da Konstantin Sarayı'nda biraraya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,Türkiye - Rusya ilişkilerinin normalleşmesinin her iki ülke halklarının da yararına olacağını söyledi. Liderlerin baş başa görüşmesi bir saat 45 dakika sürdü.

İkinci basın açıklamasından satır başları:


Vladimir Putin: Bölge sorunlarını ve ikili ilişkileri öne aldıklarını belirten Rus lider Putin, yapıcı görüşmeler olduğunu ifade etti. Putin, "Bizim önceliğimiz krizden önceki döneme tekrar dönmektir. 2016-2019 arasındaki orta vadeli programı hayata geçirmeyi istiyoruz. Sayın Erdoğan ile bu konuları görüştük. Bunun için iki ülkenin karma komisyonları bu konuları görüşecek, stratejik işbirliği toplantıları yapacak. İki ülkenin ilişkilerinde kilit noktayı enerji ve enerji projeleri tutuyor. 


Nükleer santral gibi, Türk akımı gibi projelerde üzerine düşen adımlar zaten atılmış durumda. Turistlerin Türkiye'ye gelmesi konusunda bazı yasaklar getirmiştik. Önceki döneme dönebilmemiz için zaman gerekiyor. Turistlerin güvenliğinin sağlanması için biz de elimizden geleni yapacağız. Charter uçuşlarının başlaması zaman meselesi ama muhakkak olacaktır.


Türkiye vatandaşlarının inşaat firmalarında çalışması yeniden görüşülecek ve başlayacak. Yine büyük projeler başlayacak. Ulaşım projeleri, Saint Petersburg'da Türk firmalar tarafından yapılan projeler yeniden gündeme geliyor. Bunların hepsi bugün görüşüldü.


Uluslararası konulara değindik. Suriye konusunun ayrı bir toplantıda değerlendirilmesine karar verdik. Ortak anlaştığımız konu, terörle mücadele konusunda işbirliğini ayrıca görüşeceğiz.


Türkiye şirketleriyle ilgili kısıtlamaları kaldırarak, orta vadeli ticari projeleri hayata geçirerek, 2016-1019 orta vadeli programı hayata geçirmeyi planlıyoruz.
Bunun için iki ülkenin karma komisyonları çeşitli görüşmeler gerçekleştirecek.


Ortak anlaştığımız konu terörle mücadele, bunu ayrıca görüşeceğiz. Sayın Erdoğan'a bugünkü görüşme için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Yalnızca bölgemizde değil bütün dünyada istikrar için elimizden geleni yapacağız.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapsamlı ve yararlı görüşmeler yaptık


Öncelikle değerli dostum Putin'e nazik daveti ve samimi misafirperverliği için teşekkür ediyorum.


Sayın Putin'le yararlı görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşme malum hadiseden sonra ilk yüzyüze görüşmemizdi. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk tyurtdışı ziyaretimi de Rusya'ya gerçekleştirmiş oldum.


İlişkilerimizin eski seviyesine ve hatta ötesine taşınmasından iki taraf son derece kararlıdır.


Bu itibarla bugünkü göçrüşmeler neticesinde siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda Türkiye Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere taşıyacak kararları
Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden calnadırılması, charter uçuşlar, ikili ticari kısıtlamalrın ortadan kaldırılması, vizesiz rejimin tam teşekküllü şekilde yürürlüğe konması için gerekli adımları atacağız.


Akkuyu Nükleer Santrali stratajik yatırım olacak.


Türk Rus ortak yatırım fonu  Savunma sanayi alanında işbirliği arttırılacak.


Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü mekanizması kurulacak. İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattı yeniden dostluk hattı haline getirilecek.


15 Temmuz gecesi Türkiye ülke tarihimizin en alçak, en kanlı girişimlerinden birini yaşadı. FETÖ demokrasimizi hedef alan bir darbe teşebbüsünde bulundu.


Türk Akımı Projesi hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir. Projenin Avrupa'ya geçmesi noktasında adımlar sürdürülecektır.


Özellikle darbe girişiminin ertesi günü Putin'in hemen bizi aramış olması, dayanışma noktasında büyük bir önem idfade etmiştir.


Türk-Rus ilişkileri sadece ikili planda önem taşımıyor. İşbirliğimiz aynı zamanda bölgesel ve küresel barışın, huzurun tesis bakımından da çok önemlidir.
Biraz sonra ikili bir görüşmemiz olacak. Burada bunları ele alıp değerlendireceğiz.


Türkiye Rusya ilişkileri örnek bir seviyeye ulaştı. Bu notkaya tesadüfen değil, muazzam işbirliğimiz ile geldik.


Kıymetli dostum Putin ile birlikte ortak bir tavrı ortaya koyduk. Temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Bölgemizin huzuru ve istikrarı için daha etkin bir şekilde kullanacağız.


Krizlere karşı çok daha dirençli hale geldiğimizi düşünüyoruz.


Değerli dostum Putin'e daveti ve ev sahipliği için tekrar teşekkür ediyorum.


Soru - cevap


Bu görüşmede Suriye başlığı ne kadar yer aldı?Erdoğan: Şu ana kadar yapmış olduğumuz görüşmede bu konuyu henüz ele almadık. Basın toplantısından sonra beraberce bir araya gelip konuyu değerlendireceğiz.


Putin: Ben de Sayın Erdoğan'ın sözlerine katılıyorum. Hepinizin bildiği üzere Suriye krizinin çözümü konusundaki fikir ayrılıklarımızın herkes farkında. Bu konuyu bakanlarla birlikte ayrı bir toplantıda görüşme kararı aldık. Demokratik değişimler ancak demokratik yöntemlerle sağlanabilir. Görüşlerimizin ortaklaşması bence yine de mümkün. Ortak amacımız var; Suriye krizinin çözülmesi. Dolayısıyla bu platformda, bu ortak bakış açısından yola çıkarak uygun çözüme ulaşabileceğimizi düşünüyorum.


Haberin öncesi


Özel uçak "TUR" ile 13.15'te Rusya'nın St. Petersburg kentine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, St. Petersburg Pulkovo Havalimanı'nda, Rusya Dışişleri Bakanlığı St. Petersburg Temsilcisi Vladimir Zapivalov, St. Petersburg Valiliği Dış İlişkiler Başkanı Yevgeni Grigoryev, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu ile büyükelçilik ve başkonsolosluk personeli karşıladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile St. Petersburg şehrindeki Konstantin Sarayı'nda başlayan görüşmenin basına açık kısmında yaptığı açıklama yapan Putin, uçak krizinden önce iki ülke ilişkilerinin benzersiz bir seviyede olduğunu, bu olaydan sonra ilişkilerde düşüş yaşandığını ifade etti. Putin, "Bugün Türkiye'nin iç siyasetinde yaşanan zor duruma rağmen buraya gelmeniz hepimizin ikili ilişkilerin normalleşmesini istediğinin bir göstergesidir. Bu da her iki ülke halklarının yararına olacaktır" dedi. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus Devlet Başkanı Putin'in Konstantinovski Sarayı'nda, basına kapalı gerçekleşen görüşmesi, 1 saat 45 dakika sürdü.


Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da hazır bulundu.


Ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi.Liderler bulaşmasında neler konuşuldu?


FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatan Putin, "Burada bizim ilkesel tutumumuzu tekrar hatırlatmak istiyorum. Biz anayasaya aykırı olan her türlü girişimin karşısındayız. Sizin yönetiminizde Türk halkının bu sorunun üstesinden geleceğini umut ediyorum" ifadelerini kullandı. Putin, bugün hem baş başa hem de heyetler arası görüşmeler yapılacağını belirterek, bu görüşmelerde ekonomik ve ticari ilişkilerin yeniden kurulması ve terörle mücadele konularının da ele alınacağını bildirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme imkanı bulduğu için memnun olduğunu dile getirdi.Ortak basın toplantısı düzenlediler


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerin kriz öncesindeki seviyeye çekilmesi için çalıştıklarını söyledi.


“Önceliğimiz krizden önceki duruma dönmek”


Putin görüşmelere ilişkin “Yapıcı görüşmeler oldu karşılıklı saygı öne çıkıyor. Ticari ilişkilerde normale dönmek için oldukça zor bir dönem var önümüzde. Önceliğimiz krizden önceki duruma dönmek. Eski ticaret hacmine ulaşmak için bugün neler yapılacağını konuştuk.” dedi.


Putin 2016-2019 arasında yeni bir ticari planı hayata geçirmek istediklerini belirten Rusya lideri “Ticari işbirliğinde kilit noktayı enerji projeleri oluşturuyor. Nükleer enerji santralini ve Türk akımını konuştuk. Somut politik adımlar atmamız gerekiyor bunları hayata geçirmek için. Mesela Türkiye Akkuyu Nükleer Santrali için gibi üzerine düşen adımları atmış bulunuyor.” dedi.


“Kısıtlamaları aşama aşama kaldıracağız.”


Turizm konusundaki engellerin aşılması ve iş adamlarına yönelik kısıtlamaların kaldırılması konusunda ise Putin, “Rus turistlerin Türkiye’ye gelmesi konusunda bazı kısıtlamalar getirmiştik. Türkiye’ye yönelik yaptırımları zamanla aşama aşama kaldıracağız. Tabi ki zamana ihtiyacımız olacak. Turistlerimizin güvenliğinin sağlanması durumunda elimizden geleni yapacağız. Charter uçuşları da zaman meselesi ama olacaktır. İnşaat konusunda büyük projeler hayata geçirilecektir. Bunların hepsi toplantıda görüşüldü. Ortak anlaştığımız konu terörle mücadelede işbirliğidir. Terörle mücadele olurken Suriye konusunu ayrı bir toplantıda görüşeceğiz.” dedi.


“Ankara- Moskova hattını yeniden dostluk ve güven hattı haline getireceğiz.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan ise basın toplantısında iki ülkenin de ilişkileri eski seviyeye çekme konusunda kararlı olduğunu belirterek “Bugün Rusya ile kapsamlı ve yararlı görüşmelerimiz oldu. İlişkilerin eski seviyeye taşıyacağız bunda iki taraf da kararlıdır.” dedi.


Akkuyu’ya stratejik yatırım statüsü verilecek


Erdoğan enerji konusundaki yatırımların hayata geçirilmesini hızlandırma kararı aldıklarını belirterek, “ “Akkuyu Nükleer Santraline stratejik yatırım statüsü vereceğiz” dedi. “Türkiye Rusya ortak yatırım fonu kurulacak, savunma sanayi alanındaki iş birliği artacak. Türkiye Rusya Azerbaycan üçlü zirve kurulmasına olumlu bakıyoruz. Akkuyu gibi dev bir iş birliği projesini hızlandırmak suretiyle önemli bir adım atmış olacağız Türk akımı daha hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir. Gerekli adımları peyderpey ve müştereken atacağız.” diyen Erdoğan iki ülke arasındaki güvene vurgu yaparak “Ankara- Moskova hattını yeniden dostluk ve güven hattı haline getireceğiz.” dedi.


“Türkiye Rusya ilişkilerinin çok daha krizlere karşı güçlendiğini görüyoruz”


15 Temmuz akşamı Fethullahçı terör örgütünün düzenlediği darbe girişiminden sonra Putin’in kendisini arayan liderlerden biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı bu konudaki memnuniyetini dile getirdi. “Sayın başkanın darbe konusunda hemen ertesi gün bizi araması dayanışma ve psikoloji noktasında çok önemli.” diyen Erdoğan, görüşmeden sonra ilişkilerin geldiği noktaya değinerek, “Türkiye Rusya ilişkilerinin çok daha krizlere karşı güçlendiğini dirençli hala geldiğini görüyoruz.” Şeklinde konuştu.


“Suriye konusunu toplantıdan sonra ele alacağız”


Suriye konusunun sorulması üzerine Erdoğan, “Suriye konusunu ele almadık basın toplantısından sonra konuyu değerlendireceğiz.” derken Rusya lideri Putin ise “Suriye’de demokratik çözüm demokratik yolla olur.” sözlerini sarf etti.


“Türk Akımını Güney akımına alternatif olarak düşünmedik”


“Türk akımını güney akımı projesine alternatif olarak düşünmedik” diyen Putin kısa sürede enerji projelerinin hayata geçirilebileceğini belirterek şunları kaydetti: “Akkuyu Türkiye’deki üç yasada bu konuda değişiklik yapıldı. Stratejik yatırım seviyesine çekilecek. Bütün bunlar büyük projelerin hayata geçirilip somut adımların atılacağını gösteriyor.”


“Akkuyu teşvik yasasından yararlanacak”


Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Akkuyu için, “ Akkuyu teşvik yasasından yararlanacak. 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine yürüyeceğiz”dedi.


Putin ticari ilişkilere ilişkin, “İlişkilerin eski seviyesine dönmesini istiyoruz ve bunu yapacağız. Türkiye ile ilgili kısıtlamalar getirildikten sonra bir takım transformasyonlar yaşamaya başladık. Bu konuda bir karar aldık iki hükümet arasında orta vadeli, programı hayata geçirme kararı aldık. 2016-2019 yılları arasında ticari planı hayata geçireceğiz. Bunları haftalar içinde yapacağımızı düşünüyorum uzun zaman alamayacak.” Dedi.


Putin: “Vize konusunun çözülmesi lazım”


Vizelerin kaldırılması konusunda ise soruyu yanıtlayan Putin, “Vize konusunun da çözülmesi lazım, bu da ekonomik iş birliğini etkileyen bir konu. Türk ortaklarımızın demiryolu, hava yolu konusunda kısıtlamalardan dolayı ekonomik sorunlar yaşadığını görüyoruz biz de bunu ortadan kaldırmaya çalışacağız.” dedi.


Charter uçuşlara izin verilecek, süreç hızlanacak


Turizm konusunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist konusunda çok önemli bir rakam vardı bu süreci bir kenara bırakmamamız mümkün değil. Sayın başkan charter uçuşları sürecinin hızlandırılacağını söylediler. Bu da önümüzdeki günlerde bir turizm konusunda hareketliliğin yaşanacağının habercisidir.”


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS