Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendine tepki gösteren şehit yakınından şikayetçi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendine tepki gösteren şehit yakınından şikayetçi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit olan kuzeninin cenazesinde "Kardeşi kardeşe kırdırıyor" diye kendisine tepki gösteren Ömer Bulur hakkında "terör örgütü propagandası", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamalarıyla açılan davaya katılma talebinde bulundu.

PKK'lılar geçen yıl 19 Ağustos'ta Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında yola döşedikleri patlayıcıyı askeri aracın geçtiği sırada patlattı, 8 asker şehit oldu. Şehitlerden 22 yaşındaki Jandarma Er Recep Beycur için 20 Ağustos'ta Erzurum Hava Meydan Komutanlığı'nda tören düzenlendi.


Şehit er Recep Beycur'un kuzeni Ömer Bulur için 16 yıl hapis istemi


"Kardeşi kardeşe kırdırıyor" tepkisi


Törene katılan Beycur'un akrabası Ömer Bulur, protokolün önünde "Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Genç kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bunu bilsin. Ben bunu bu yaşa getirene kadar ne çektim biliyor mu? Allah'tan hiç mi korkmuyor? Bu genci buraya yatırdı. Kardeşi kardeşe kırdırıyor" diye tepki gösterdi.


Cenazedeki eleştirisi nedeniyle 'terörist' ilan edilen şehit yakını suç duyurusunda bulunacak


Toplam 16 yıla kadar hapsi istendi


Bunun üzerine Ömer Bulur hakkında soruşturma başlatıldı, ayrıca sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabı da incelemeye alındı. Bulur'un, kuzeninin cenazesi sonrası verdiği röportajdaki sözleri de iddianamede delil oldu.


Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ömer Bulur'un Facebook hesabından yaptığı paylaşımlarda "YPG ve PKK terör örgütünün propagandasını yaptığı" ileri sürüldü. Yine Facebook paylaşımlarından birinde söyledikleriyle ile "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" öne sürülen iddianamede, Ömür Bulur'un verdiği röportajda "Şimdi artık kimse çocuğunu da askere göndermeyecek, niye göndersin?" sözleri ile halkı askerlikten soğuttuğu iddia edildi.


Bülent Arınç'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt


Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Ömer Bulur hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, "halkı askerlikten soğutma" suçundan 9 aydan 3 yıla kadar, "iki kez terör örgütünün propagandasını yapmaktan" 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.


Erdoğan ambulans iddialarını yalanladı


Cumhurbaşkanı da şikayetçi oldu


Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayeti üzerine Ömer Bulur hakkında 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde de "hakaret" suçlamasıyla 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle ayrı bir dava açıldı.


Asliye Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine "Cumhurbaşkanı'na hakaret" dosyası, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ile birleştirildi. Dün 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ömer Bulur hasta olduğu için rapor sunarak katılmazken, avukatları hazır bulundu.


Müşteki olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel mahkemeye gönderdiği dilekçesinde davaya katılma talebinde bulundu. Diğer 3 suçtan savunması alınan Bulur'un Cumhurbaşkanı'na hakaretten ifadesinin alınması için Hınıs Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahil olma talebini kabul eden mahkeme duruşmayı Nisan ayına erteledi.


Sanığın avukatı: "Acıyla sarf edilmiş sözler"


Bulur'un avukatlarından Kıyasettin Kaya, müvekkilinin akrabasını kaybetmenin acısıyla o sözleri sarf ettiğini belirtti. Avukat Kaya, "Müvekkilimin hakaret kastı yok. Öz yeğenini kaybetmenin tesiri ile söylenen sözler. Cinayet dosyalarında bile bu tür serzenişlerde bulunulur. Şimdiye kadar böyle dava açıldığı görülmemiş. 'Kardeşi kardeşe kırdırıyor' demek hakaret değildir" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS