Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na bir dava daha açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na bir dava daha açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin dünkü grup toplantısında sarf ettiği sözler ve sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla ilgili 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin 35. Olağan Kongresi'nde kendisiyle ilgili sarf ettiği "diktatör bozuntusu" ve "Senin için şeref ve namus ne anlama geliyor" sözleriyle ilgili 100 bin TL manevi tazminat talebi istemiyle dava açmıştı.


CHP lideri Kılıçdaroğlu grup toplantısında o sözlerini yineledi


Bunun ardından partisinin 19 Ocak'taki grup toplantısında da konuya değinen Kılıçdaroğlu, kurultaydaki o konuşmasını tekrar ederek, "Aslında kızdığı nokta kendisine diktatör dediğim için değil, diktatör bozuntusu dediğim için" demişti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin grup toplantısında sarf ettiği bu sözler ve sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla ilgili de 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.


Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 100 bin liralık tazminat davası


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları Hüseyin Aydın, Muammer Cemaloğlu, Burhanettin Sevencan ve Tuğba Sağlam Eker'in Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun, partisinin 19 Ocak 2015'teki TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşması ve sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Erdoğan'ın "şahsiyet haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakarette bulunduğu" ileri sürüldü.


Kılıçdaroğlu'ndan soruşturma açıklaması


Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısındaki konuşmasında, Erdoğan'ın onur ve saygınlığına yönelik ifadeler sarf ettiği belirtilen dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun sözlerine yer verildi. Dilekçede Kemal Kılıçdaroğlu'nun, hafta sonu yapılan CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'ndaki ifadeleri nedeniyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının resen soruşturma başlattığı ve manevi tazminat davası açıldığı da anımsatıldı. Kılıçdaroğlu'nun TBMM Grup Toplantısı ile Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla çirkin tavrını ve Erdoğan'a hakaret etmeyi sürdürdüğü öne sürülen dilekçede, davalının bu ifadeleri nedeniyle eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı iddia edildi. Dilekçede, şu ifadelere yer verildi:


Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Edepsizliğin, ahlaksızlığın ve terbiyesizliğin... '


"Davalı, son zamanlarda yaptığı tüm konuşmalarında olduğu gibi dava konusu konuşmasında ve paylaşımlarında da müvekkilimize ısrarla ve üzerine basa basa 'diktatör, diktatör bozuntusu' şeklinde hitap etmektedir. Bu durum davalının belirli bir amaç doğrultusunda, ısrarlı bir şekilde hakaret kastı ile hareket ettiğinin açık bir göstergesidir. Davalının dava konusu ifadeleri ısrarlı bir şekilde kullanacağını da beyan etmesi, hakaret kastının yoğunluğunu gösteren bir diğer husus olarak değerlendirilmelidir. Bu mantık dışı, çirkin ve hakaret içerikli ifadeyi sarf eden davalının amacı çok açık ve net bir şekilde ortadadır."


Davutoğlu: 'Dikta CHP siyasetine ait bir kavramdır'


Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği, ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkının hiçbir zaman için kişilerin uluslararası metinlerle, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan onur ve saygınlıklarının ihlali aracı olarak kullanamayacağı söylenen dilekçede, şunlar ifade edildi:


Erdoğan'dan Gürsel Tekin hakkında suç duyurusu


"Dava konusu konuşmadan dolayı yasa gereğince manevi tazminata hükmedilmesinin tüm şartları oluşmuştur. Kişiler objektif bilgi verme ve eleştiri ile yetinmelidirler. Bilerek kişileri tahfif (basitleştirme) ya da hakaret teşkil edecek nitelendirmelerde bulunmak gibi izin verilmeyecek araçlara başvurmamalıdırlar. Eleştiride yer alan olayları anlatırken bile doğrudan doğruya muhatabının kişilik haklarını hedef almamalı, onur ve saygınlığına saldırı teşkil edecek hakaretlerde bulunmamalıdırlar."


Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı partisinin grup toplantısındaki konuşmasında sarf ettiği ifadeleri nedeniyle, 100 bin lira manevi tazminatla cezalandırılması talep edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS