Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ün Anma Spor ve Gençlik Bayramı nedeniyle gençlerle buluştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları


15 yaşında kumandanlar, 17 yaşında Fatihler 20 yaşında mimarlar olduğunu göreceksiniz. Türkiye'de seçme yaşı 18 seçilme yaşı 30'du. Burada mantıksızlık var. Zor olan seçmektir, kolay olan seçilmektir. Seçmek iyiyle kötüyü ayırt etmektir. İşte Başbakanlığım döneminde attığım ilk adım bu oldu. Biz çok gerilerdeyiz. Seçilme yaşının 18 olduğu ülkeler var, biz de niye olmuyor? İlk etapta 30'u 25'e indirdik.


Bir gün televizyon izlerken baktım bir hoca var milletvekili. ''Biz meclisi çoluk çocukla mı dolduracağız'' dedi. Ben şaşırdım. Yani siz seçme- seçilmeyi 18'e indirdiniz diye parlamento 18 yaşındaki gençlerle dolacak değil. ''Eee askerlin var'' dediler. Bedelli askerliği parayla yapıyorsun milletvekilliğini de parayla yaparsın, ne olur. Fatih İstanbul'u feth ettiğinde kaç yaşındaydı?


19 Mayıs 1919 günü milletimizin esarete karşı koyduğu gündür. Bugünden sonra ya istiklal ya ölüm diye vücut bulan milletimizin varlık yokluk mücadelesinin başladığı gündür. 96 yıl sonra bugün diyoruz ki bu millet sadece rükuda eğilir. Gençler sakın kula kul olmayın. İster cumhurbaşkanı ister başbakan ister para babaları olsun. Bilin ki rızkın sahibi olan Allah'tır. Tabi ki biz rızkımın peşinde koşacağız, arayıp bulacağız. Ama eğilmek dalkavukluğu getirir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS