Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Esed'in Suriye geleceğinde yeri yoktur''

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Esed'in Suriye geleceğinde yeri yoktur''

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20'nin son gününde konuştu. Konuşmasının temel konusu terördü. Terör örgütleri ayırmadan beraber karşısında durmalıyız dedi, mülteci krizi içinde ortak hareket etmek gerektiğini söyledi. Suriye konusunda bir an önce adım atılmasını isteyen Erdoğan, ''Kendi halkını katleden Esed'in Suriye geleceğinde yeri yoktur'' dedi.

Konuşmasından satırbaşları:


Küresel barış ve istikrar sağlanmadan güçlü bir küresel ekonomiden bahsetmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla G-20'nin küresel istikrarı doğrudan etkileyen meseleleri görmezden gelmek gibi bir lüksü olamaz.


 Biz Türkiye olarak terörizmin ne olduğunu çok iyi bilen bunun ağır sonuçlarıyla 1970'li yıllardan beri yüzleşen bir ülkeyiz. Terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliği noktasında üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu bütün dostlara ifade ettik. Bu mücadele samimi bir uluslararası işbirliği ve dayanışmayı gerektirir. Terörizmle mücadele konusunda G-20 liderleri şunu bir defa kabul etmişlerdir ki, burada ortak bir bildiri bu konudaki kararlı duruşumuzu koyması bakımından da önem ifade etmektedir.


Terörün dini, milliyeti, ırkı yoktur. Terörizmi herhangi bir dinle ilişkili hale getirmek son derece yanlış olduğu gibi böyle bir tavır o dinin mensuplarına yapılacak en büyük hakarettir.


Zira bütün dinler için hayat hakkı kutsaldır. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaksızın bu tehditle kararlı şekilde mücadele edilmelidir. Bu örgütler arasında ayrım yapan herkes, her ülke bizim gözümüzde terörizmle mücadele konusunda büyük bir hata içindedir.


Biz DAEŞ terörüne karşı da El Kaide, PKK, Boko Haram, PYD, YPG, DHKP-C gibi terör örgütlerine karşı da aynı kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz. Uluslararası alanda da terör örgütleriyle etkin bir iş birliği sağlamak için somut adımlar atılması gerekiyor.


G-20 liderleri olarak terör örgütleriyle ayrım gözetmeksizin mücadele etmek konusunda beraber olduğumuzu gördük. Özellikle G-20'de temsil edilen ve içinde bizim de bulunduğumuz Müslüman liderler olarak İslam'la hiçbir ilgisi olmayan DAİŞ terörüne ve vahşetine karşı ortak sorumluluklar üzerinde durduk.


Bölgemizde ve dünyanın farklı köşelerinde meydana gelen çatışmalar hepimizi yakından etkiliyor. Çevremizde artık yönetilemeyen hale gelmiş ülkeler ortaya çıktı. Suriye bu konuda en fazla öne çıkan yerdir. Suriye'de yaşanan dramın etkilerini ilk günden beri çok yakından hissediyoruz. Türkiye bugün 2,2 milyonu Suriyeli ve 300 bini Iraklı olmak üzere 2,5 milyon mülteciyi topraklarında barındırıyor. Bu mağdur insanların tamamına biz kapılarımızı açtık. Bu bizim için bir insanlık vazifesidir. Ancak karşı karşıya bulunduğumuz sorun bir ülkenin tek başına üstesinden gelebileceği boyutunu aşmıştır.


Suriye'de herkesin kabul edebileceği bir çözüm üzerinde uzlaşılmadan göçmenler ve terörizm başta olmak üzere bu sorunların üstesinden gelinemez. Uluslararası toplumun etkin bir işbirliği yapması gerekiyor.


 Kendi halkını katleden Esed'in Suriye geleceğinde yeri yoktur. Olamaz. Esed bu şansını çoktan kaybetmiştir. 


G-20 olarak bu konuda dünyaya örnek teşkil etmeliyiz. Suriye'de atılması gereken adımlar daha fazla geciktirilmeden hayata geçirilmelidir. Bunu başarabilsek daha iyi bir gelecek konusunda insanlığın umut beslemesine katkı sağlamış oluruz. 


Dönem başkanı olarak, önceliklerimizi 3 temel kavram etrafında tanımladık, bunlar; kapsayıcılık uygulama ve yatırımlardır.


İstihdamdan uzaklaşma ihtimali olan gençlerin oranını 2025 yılına kadar %15 düzeyinde azaltmayı planladık.


Zirvede büyüme stratejilerinin etkin bir şekilde uygulanması üzerinde mutabakata vardık.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS