Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Davutoğlu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Davutoğlu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Eyüp Belediyesi hizmet binası toplu açılış töreninde konuştu. Başbakan Davutoğlu'nun kararının hayırlı olmasını diledi, verdiği hizmetler için teşekkür etti. Konuşmasında Erdoğan, vize serbestisi karşılığında terörle mücadele yasasının değişmesini isteyen Avrupa Birliği'ne rest çekti. "Teröristlere çadır kurduracaksın. Sonra bize de yasayı değiştir diyeceksin. Biz yolumuza, sen yoluna. Kiminle anlaşabiliyorsan onunla anlaş" dedi.

Konuşmasından satır başları:

29 Mayıs'ta bu yıl Yenikapı çok farklı olacak, planlarınızı ona göre yapın. Devlet tüm kurumlarıyla Yenikapı'da İstanbul fethini çok daha farklı kutlayacağız. Buradan Bangladeş'e sesleniyorum. Bugün orada, 75 yaşına dayalı bir mücahidi, hiçbir bu dünyada dünyevi günahı olduğuna inanmadığımız insanı idam kararı veren zihniyeti ben lanetliyorum. Her türlü girişimi yaptığımız halde kinin, nefretin yaygınlaşmasını ve şu ana kadar bu tür idamları yapan anlayışı ben ne demokratik bir anlayış olarak ne de adil bir yönetim olarak görüyorum.

Suriye'de 12 milyon insan mağdur edilmiş, 600 bine yakın masum katledilmişken, hiçbir müslüman bu vebalden kendini aykırı tutamaz. Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altındayken şu anda Avrupa Birliği bakın vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz diyor. Siz önce Avrupa Parlamentosu'nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz?

Teröristlere çadır kurduracaksın ve bunu demokrasi adı altında yaptığını söyleyeceksin. Bize de kaldıracağım ama şartı şunu değiştirmek diyeceksin, had, bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onunla anlaş. 

Ahmet Davutoğlu'na teşekkür

Biliyorsunuz iktidar partisi olan AK Parti 22 Mayıs'ta kongreye gitme kararı aldı. Sayın başbakan da bu kongrede aday olmayacağını açıkladı. Bu kararın ve aynı zamanda sayın başbakanın aday olmama kararının hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Öncelikle sayın başbakana yaklaşık 20 aydır başbakanlık sürecinde vermiş olduğu kıymetli hizmetler için şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

22 Mayıs'ta seçilecek kişi sayın Davutoğlu'ndan bu bayrağı devralacak ve hizmet yarışı sürüp gidecek. Önemli olan çalışmalarımızla milletimizin ve rabbimizin huzurunda ibra olmaktır. 40 yıllık dava arkadaşlarımın içinde bulunduğu, kurucu genel başkanı olduğum 12 yıla yakın süre başbakanlığını yürüttüğüm parti ile gelişmeleri yakından takip etmem birilerini rahatsız ediyor. Neden rahatsız oluyorsunuz, bundan daha doğal ne olabilir? Cumhurbaşkanı olmam arkadaşlarımla ilişkimi keseceğim anlamına gelmez. 

 Yeni anayasa

Benim başkanlık sistemi konusunu gündeme getirmemin sebebi, milletimiz 2007 anayasa değişikliği ile hukuki alt yapısı hazırlanan 10 Ağustos 2014 seçimi ile de fiili adımı atılan bu yeni dönemin faydasını görmüştür. Bilhassa 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlik döneminin güçlü cumhurbaşkanlığı sayesinde krize meydan verilmeden geçilmesi milletimizin memnuniyetini daha da arttırmıştır. Geldiğimiz noktadan geriye dönüş yoktur. Yeni anayasanın diğer ihtiyaçlarla birlikte, milletimizin tercihi ve onayı ile hazırlanacağına da inanıyorum.

 Meclis Genel Kurulu'nda olanları görüyorsunuz değil mi? Komisyonlar da olanları görüyorsunuz değil mi? Başkanlık sisteminin olduğu bir ülkede bunları göremezsiniz. Bunlar tabi, Meclis'i terörize etmeye çalışıyorlar ama bunlara milliyetperver parlamenterler fırsat vermediler. Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletimizin teveccühüyle, bu göreve gelecek kişi Türkiye'nin birinci başkanı olarak göreve başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok, herkesten bu değişime destek vermesini bekliyoruz. Yeni anayasa ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS