Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Millet İnsani Zirvesi'nin açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Millet İnsani Zirvesi'nin açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Millet İnsani Zirvesi'nin açılışında konuştu. Dünyadaki ''sığınmacı'' sorununa değinen Erdoğan, uluslararası toplumun bu konuda yeterli desteği vermediğini ifade etti. ''Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı'' dedi.

 Konuşmasından satır başları:

Savaşlar, doğal afetler, salgın hastalıklar ve iklim değişikliğinin yol açtığı krizler tüm insanlığın huzurunu refahını ve ortak geleceğini tehdit ediyor. Zirvede bulunanlar olarak hepimiz de acının rengi, ırkı, dili, dini olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu anlayışla Türkiye bugün dünyanın 140'ı aşkın ülkesinde insani ve kalkınma yardım faaliyetleri yürütüyor, binlerce projeyi hayata geçiriyor. Aynı zamanda 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı mülteciyi ülkemizde misafir ediyoruz. Büyük bir iftiharla belirtmek isterim ki bu sığınma süreci devam etse dahi varil bombalarından kaçan büyük bir tehditle karşı karşıya olan insanlara kapımızı asla kapamayacağız.

İnsani yardımlarımızın toplamı 6,4 milyar. Bu yardım giderek artıyor. Mevcut sistem insanlığın acil sorunları karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır. 

Türkiye olarak yürüttüğümüz arabuluculuk çalışmalarını ve çabalarını sürdüyoruz, sürdüreceğiz. Suriye'de şahit olduğumuz gibi uluslararası hukuk ihlallerinin sona erdirilmesi için daha fazla gayret göstermeliyiz. Biz bu anlayışla eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacak, insanlığa karşı işlenen suçların cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Yerlerinden edilen kadınlara, çocuklara, engellilere ve diğer tüm mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız. Yardımlara bağımlılığın azaltılması için her milletin kendi ayakları üzerinde durmasını temin edecek ezber bozan bir çalışma tarzına ihtiyaç var. Türkiye, AFAD, TİKA ve Kızılay ve diğer kurumlarıyla farklı bir model sunmaya çalışıyor.

İhtiyaçlar her geçen gün artarken maalesef kaynaklar aynı oranda artmıyor. Yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntılar ve sorunlardan kaçma eğilimi görüyoruz. Bu zafiyeti en iyi bilen çok acı bir şekilde bunu tecrübe eden ülke Türkiye'dir. Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı. Ben Dünya İnsani Zirvesi'nin tüm bu alanlarda bir dönüm noktası olmasını diliyorum. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS