Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlara seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlara seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye PYD/YPG açıklamaları nedeniyle tepkilerini sürdürdü. Erdoğan, "Ne diyorlar? PYD/YPG terör örgütü değil. Bal gibi terör örgütüdür" dedi. Erdoğan, sonra da ABD'ye bir kez daha sordu: "Ey Amerika! Size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz? Kimin yanındasınız?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlara seslendi. Dokunulmazlık konusuna değindi, partiler bir an önce adım atmalı dedi. Bu konuda partileri dayanışmaya çağıran Cumhurbaşkanı, ''terör örgütünün yan kolu olarak faaliyet gösteren partinin mensuplarını ben artık siyasi aktör olarak görmüyorum, bu çağrım onlara değil'' dedi.

Konuşmasından satırbaşları 


Bazı köşe yazarları diyor ya, ''Erdoğan gitmeli. Erdoğan gitmeden istikrar gelmez.'' Peki 2002'nin sonundaki Türkiye'de istikrar mı vardı? 2002'deki Türkiye'nin ekonomik hali ortadaydı. Milli gelirimiz ortadaydı. Biz o zaman 1'5 5 katladık. Ekonomik gücümüz bu denli arttı. Bunları yakalamak suretiyle Türkiye G-20 ülkeleri arasında yerini aldı. 


1970'lerin, 90'ların acı günlerini tecrübe etmiş Türkiye, geldiğimiz bu duruma mukayese edilemez şekilde geriydi. Ama şimdi zorlukların üstesinden gelme konusunda çok daha donanımlıyız. Birileri diyor ki, ''Tayyip Erdoğan Türkiye'nin başından giderse terör biter, demokrasi gelir.'' Kim diyor bunu, terör örgütünün Kandil'deki yöneticisi. ABD'deki, Avrupa'daki bir takım gazeteciler ve eski diplomatlar diyor. Ülkemizdeki bir takım aklı evveller diyor. Aslında bunların hepsi aynı yerden beselenen kişilerdir. Peki gerçekten de Erdoğan gidince terör biter, demokrasi gelir mi? 


Terör örgütünün amacı sadece belli illeri ele geçirmek değil Türkiye'yi top yekün ele geçirmek değil mi? 35 yıl önce terör esiyordu o zaman Tayyip Erdoğan da ülkenin başında değildi. Buna ne diyorsunuz? 


Avrupa Birliği, PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiştir. Peki terör örgütüne karşı ne yapıyor? Bir uygulaması var mı? Bunlar AB üyesi ülkelerde cirit atıyorlar. Buna karşı takınılan bir tavır var mı? Yok. Bizi telefonla arıyorlar, Ankara'daki bu terör olaylarından sonra aradılar, başınız sağ olsun. Güzel de, ''baban öldü başın sağ olsun, arkadan bir ifade, babasız başı ne yapayım'' diye. Anadolu'da böyle söylerler.


Buradaki 35 tane 2'si teröristtir. Vatandaşlarımızın bir kısmı işine gidiyor, okuluna gidiyor. Bunların arasına dal ve bütün bu kardeşlerimizi orada şehit etti. İlk etapta 200'ü aşkın yaralı vardı.


Bir takım kifayetsiz muhterisler acı olayı kendi çıkarları için kullanacak kadar zavallıdır, haysiyetsizdir. Hiç bir sıfat terör örgütü yandaşlığının örtüsü olamaz.Terör ve terörist tanımını yeniden yapmalıyız. Ceza kanunumuzu hemen değiştirmeliyiz. 


Benim Kürt kardeşlerimi sokağa dökmek suretiyle 52 kişinin ölümüne neden olanlar teröre yardımdan yargılanmayacak da bu millet gelip bunu seyredecek öyle mi? Arkasında PKK'nın PYD'nin olduğunu söyleyenler bu ülkede temiz olacak öyle mi? Bunlara karşı parlamento gerekli tavrı ortaya koymazsa, bu millet bu parlamentodan hesabını sorar. 


Meclis'teki partilerimizden siyasi rekabeti bir kenara bırakıp birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerini istirham ediyorum.  Türkiye'nin mevcut meclis yapısı itibariyle hükümet kurmasına ihtiyacı yok ama dayanışmaya ihtiyacı var. Terör örgütlerine karşı farklılıklarımızı bir kenara bırakmak bir millet koalisyonuna ihtiyacımız var. Gelin bu ittifakı hemen sağlayalım ve canımıza kast edenlerin üzerine hep birlikte gidelim. Terör örgütünün yan kolu olarak faaliyet gösteren partinin mensuplarını ben artık meşru siyasi aktörler olarak görmüyorum, kusura bakmasınlar. Dolayısıyla bu çağrım onlara değil, diğer partilerimizedir. 


Terör meselesi artık belirli bölgelerimizi kapsayan asayiş sorunu olmaktan çıkmış topyekün varlığımız tehdit eder hale gelmiştir. Devlet kadife altındaki elini ortaya çıkararak gereken cevabı vermelidir. 


Parlamento, dokunulmazlık konusunda süratle adım atmalı. Sen siyasetçi olarak görevini yap. Siyasetçi bu kararı alır gerisini yargıya bırakır. Bu milletin birliğini, beraberliğini tehdit edenler hesabını vermeli.


Terörle mücadelede yanımızda olanlar dostumuzdur, karşımızda olanlar düşmanımızdır. Ben derliyim, yaralıyım. Türkiye'ye bedel ödetmek isteyenlerin oyunu öyle aleni ki bunu görmemek için gözlerinin görmemesi gerekir.


Bodrumlara da girseniz, Kandile'de gitseniz sizin peşinizi bırakmayız. Siz bu şehitlerin bedelini ödeyeceksiniz. Bunun hiç lami cimi yok! Yok paralel devlet iu devlet bu devlet. Hepsi. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet yok asla da olmayacaktır. Yok özyönetimmiş şuymuş.


O bölgelerin hepsini bilen birisiyim. Ben Ankara'da oturup Cumhurbaşkanlığı yapan birisi değilim. Nerede ne var iyi bilirim. Hizmet etseler başımız canımız üstüne. Buradan para gidecek bunlar aldıkları parayı örgüte gönderecekler.


Bunların belediyecilik yaptığı yerlerde, oradaki Kürt kardeşlerimize yaptıkları bir hizmet yok. Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır. Bunun bilinmesi lazım. Mesele bu kadar açık, bu kadar nettir.


Yarının ne getireceğini Allah bilir. Asıl olan milletin bekaasıdır. Biz bu millete efendi olmaya gelmedik biz bu millete hizmetkar olmaya geldik. Ölüm bizim için hak değil mi? Hiç birimizin elinde garanti var mı?


Onlar bombalarla bizim canımızı yakıyor ama biz onları imha ederek şehitlerimize mahçup olmayacağız.


Siz muhtarlar, cumhursunuz. Ben de seçildim, siz de seçildiniz. Siz atanmış değilsiniz, seçilmişsiniz. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS