''PKK, ASALA ve paralel yapı destekçileri yan yanaydı''

''PKK, ASALA ve paralel yapı destekçileri yan yanaydı''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD gezisi sonrası havalimanında konuştu. Amerika gezisini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brooking Enstitüsü önünde yapılan protestoyla ilgili, ''PKK, YPG, ASALA ve paralel yapı yan yanaydı. Bu bir ispattır'' dedi.

Konuşmasından satırbaşları:


 Ülkemiz adına yaptığım beyanlarda sürece ilişkin değerlerimizi ve politikalarımızı vurguladım. Nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya kurmamızın gerektiği üzerine durdum. Ve öyle bir dünya kuralım ki, nükleer silahsızlanmanın çabalarının arttırılması gereğini vurguladım. İstanbul, Ankara, Brüksel, Paris gibi gerçekleştirilen terör eylemleri karşısında artık hiçbir ayrım gözetmeden terörle mücadele konusunda samimi ve etkili bir uluslararası işbirliği yapılması gerektiğini vurguladım.


Çok sayıda hükümet başkanıyla görüşmelerim oldu. İş adamlarıyla görüşme fırsatımız oldu. Akşam, yaklaşık 500'e yakın şirketlerin yönetici kadrolarıyla yemeğimiz oldu. Türk Amerikan iş çevreleriyle bir araya gelerek, yatırım ajansımızın bu süreci daha hassasiyetle takip etmesi gereğini kendilerine ifade ettik.


Brooking Enstitüsü'nde, Türkiye'nin 2023 hedefleri adından bir konferansım oldu. Tabi bunun öncesinde yaşadığım tablo gerçekten çok manidardı. Ülkemde bazı şeyleri boşuna anlatmıyoruz. Enstitünün önünde görmenin, ispatla görmenin bahtiyarlığını yaşadım. Orada gördüğüm şuydu: PKK terör örgütünün temsilcileriyle, YGP'nin temsilcileriyle, ASALA ve ülkemizden kaçıp şuan Amerika'da yaşayan paralel devlet yapılanmasının temsilcilerinin hepsinin iç içe olduğunu gördüm. Bu bir ispattı. Paralel devlet yapılanmasına gönül vermiş saf kardeşlerime sesleniyorum; kimlerle beraber olduğunu görün.


 Azeri bir gazetecinin yanıma yaklaşarak, Ermenistan- Azerbaycan sınırındaki çatışmalar nedeniyle ölen 12 Azeri kardeşimizle ilgili soru sordu ve cevap verdiğim sırada gözyaşlarını görünce duygulandım. O da gazeteci, bizdekiler de gazeteci. 


Gazetecilik bu ülkenin cumhurbaşkanına, ailesine küfretmek değildir. Orada gördüğüm o tablo ders niteliğinde bir tablodur.


Soru- cevaplar


Azerbaycan- Ermenistan


Ben tabi, olayı duyduğum anda Aliyev kardeşimi aradım. Kendilerine başsalığı dileklerimizi ilettik. Ateşkesle ilgili aldığım bilgi, ''eğer Ermenistan tarafı ateşkes ilan ederse, ateşi keserse'' Azerbaycan da ateşkese hazır olduğunu açıkladı. Olayın aslı bu. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS