Cumhurbaşkanı Erdoğan'a salavat getirmekle suçlanan Yasin Aktay'dan yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a salavat getirmekle suçlanan Yasin Aktay'dan yanıt

AK Parti Genel Başkanı Yasin Aktay'ın Siirt'teki seçim çalışmaları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında söylediği türküye kadınların "Salli âlâ Muhammed" diye eşlik etmesi, Hz. Muhammed'e hakaret olarak eleştirildi. Aktay ise eleştirilere, "Kültürümüzün içerisine Peygamber sevgisinin ne kadar sinmiş olduğunun bir ifadesidir" diye yanıt verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın, milletvekili adayı da olduğu Siirt'teki seçim çalışması sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a uyarlayarak, "Heval Tayyip Erdoğan, serok Tayyip Erdoğan" diye söylediği bir türküye, beraberindekilerin "Salli âlâ Muhammed" diye eşlik etmesi sert tepkilere neden oldu. Aktay'ın kendi Twitter hesabından videosunu paylaştığı, Recep Tayyip Erdoğan'a övgüde bulunulan türküye eşlik eden kadınların tekrarladığı "salavat", peygambere hakaret olarak değerlendirildi.


"Şu Aktay'ın yaptığını başkaları yapsaydı"


Konuyu bugünkü köşesinde yazan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan da olayı anlatarak, şu eleştirileri yöneltti:


Allah Billâh aşkına doğruyu söyleyin EY AK Partililer! Allah Billâh aşkına doğruyu söyleyin. Şu Yasin Aktay'ın yaptığını... Mesela 'Paralelciler', Fethullah Gülen'e yapsaydı... 'Hocaefendimiz Hocaefendimiz/Salli âlâ Muhammed' diye el çırparak bir türkü tuttursalardı. Ve bunun kaseti sizin elinize geçseydi... Ne yapardınız? En sekiz ay üstünde zıplamaz mıydınız? Allah Billâh aşkına doğruyu söyleyin. Mesela MHP'liler, Bahçeli'ye yapsaydı... Bozkurtlar ve asenalar, 'Türkmen Beyi... Türkmen Beyi... Salli âlâ Muhammed' diye el çırparak bir türkü tuttursalardı. Ve bunun kaseti sizin elinize geçseydi... Ne yapardınız? Bu malzemeyi MHP'yi barajın altına indirene kadar kullanmaz mıydınız? Allah Billâh aşkına doğruyu söyleyin. Kemal Kılıçdaroğlu ile Selahattin Demirtaş örneğini vermeye bile gerek yok. Bu iki ismin telaffuzunun ardından kazara 'Salli âlâ Muhammed' cümlesi zikredilmiş olsa idi...
'Bunlar Peygamberimize hakaret ediyor, bunlar din düşmanı, bunlar salâvatla alay eden densizler' diye... Ayaklanırdınız değil mi? Allah Billâh aşkına doğruyu söyleyin. Bırakın Kılıçdaroğlu'nu, Demirtaş'ı falan... Milli İttifak var ya Milli İttifak. Onlar merhum Erbakan'ın ya da merhum Yazıcıoğlu'nun ardından böyle bir şey yapsalardı... Adamlara etmediğinizi bırakmazdınız. Öyle değil mi? Allah Billâh aşkına doğruyu söyleyin."


İTÜ Sözlük'ün sahibi Hz. Muhammed'e hakaret iddiasıyla gözaltına alındı


Yasin Aktay'dan yanıt


Bu eleştirilere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'dan, cevap geldi. Eleştirilere Yeni Şafak Gazetesi'ndeki köşesindeki "Sallu alâ Muhammad Siirt’e hoş geldiniz" başlıklı yazısıyla yanıt veren Aktay, Siirt'in Baykan ilçesindeki seçim çalışmaları sırasında Anadolu Ajansı'na konuştu, "Bu bizim kültürümüzün güzelliğidir. Kültürümüzün içerisine peygamber sevgisinin ne kadar sinmiş olduğunun bir ifadesidir. Bunu halay çekerken söylemek bir kültürdür, bizim kültürümüzdür ve yüzlerce yıldır gelen bir kültürdür" dedi.


Yasin Aktay'ın seçim minibüsüne taşlı saldırı


"Karalama kampanyası" iddiası


Seçim çalışmaları sırasında saldırılara uğradığını söyleyen Aktay, "Saldırıp bizi yok edemediklerini görüyorlar. Başka yerlerden de saldırıyorlar. Ulusal medyada, buralarda cümleleri cımbızla çekilmiş sözlerimizden dolayı bizleri halkımız nezdinde kötü düşürmeye çalışıyorlar" ifadesini kullandı. Seçim çalışmaları esnasında okunan bir türkü üzerinden kendisi hakkında karalama kampanyasına başlanıldığını öne süren Aktay, şunları söyledi:


Ekşi Sözlük yazarlarına da 'dini değerleri aşağılama' davası


"Peygamber sevgisinin ifadesi"


"Güya biz peygamber efendimize hakaret etmişiz, haşa. Biz peygamber efendimizin 'Salatü Selam' getiririz her seferinde. Siirt'te bir türkü vardır, kadınların düğünlerde halay çekerek söyledikleri 'Salli Ala Muhammed' sözü. Eğer bir düğündeysek damadın, damadın yakınlarının ve görümceye bir şeyler söylenir ve arkasından da 'Salli Ala Muhammed' denir. Bu bizim kültürümüzün güzelliğidir. Kültürümüzün içerisine Peygamber sevgisinin ne kadar sinmiş olduğunun bir ifadesidir. Bunu halay çekerken söylemek bir kültürdür, bizim kültürümüzdür ve yüzlerce yıldır gelen bir kültürdür. Üstelik Siirtli kadınlarımız çokta güzel söylerler. Çokta yakışır onlara, insanlar bunu bir yandan söylerken bir yandan da peygamberi unutmamış oluyorlar. Herhangi bir insanı övecekken övdükleri insanın övgüsüne biraz da peygamberi de hatırlatırlar. Çünkü bu Müslüman toplumunda eğer belli bir güzellik varsa bu güzelliğin hepsinde Hazreti Peygamber efendimiz Salli Ala Muhammed'in bir katkısı vardır. Ona müteşekkiriz. Çünkü o bizi eğitmiştir, bir güzellik varsa o güzellik peygamber efendimizdendir. Eğer bir çirkinlik varsa o kendimizdendir. Biz bunun bilincinde ve şuurundayız."


Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası


Sinirlenen birinin öfkesini yatıştırmak için "Salli Ala Muhammed" denildiğini söyleyen Aktay, "Hazreti Muhammedi hatırlattığı zaman utanır insan ve daha ileri gitmez. Kendine gelir ve çokta etkili de olur. 'Salli Ala Muhammed' demek kadar bir insanı yatıştıracak bir şey yoktur. Bir güzellik gördüğümüz zaman aynı şeyi yapıyoruz. 'Allahümme Salli Ala Muhammed' deriz. Bu Siirt'in folkloru, kültürüdür. Türküde 'Salli Ala Muhammed' denir mi? denir. Neden denilmesin. Türkçe'de de birçok türkümüz var. 'hak la ilahe illallah' denilen Türkülerimiz var" şeklinde konuştu.


Sevan Nişanyan'a hapis cezası


"Erdoğan'a yalakalık, haşa"


Aktay, seçimin de bir bakımda düğün olduğunu, kimin mürüvveti görülüyorsa onun hakkında güzellemeler yapıldığını anlatarak, "Biri hakkında güzellemeler yaparken yine Resulallah'ı hatırlarız. Bize şunu demeye çalışıyorlar güya Recep Tayyip Erdoğan'a yalakalık, haşa biz Tayyip Erdoğan'ın insan olduğunu biliriz. Liderimizdir Tayyip Erdoğan Türkiye'ye çok çok önemli hizmetler etmiştir. Ama biliriz ki o insandır. O da hata yapabilir, parti başkanımız iken biz onun hatalarını gördüğümüz zaman kendi içimizde parti mekanizmalarımız içerisinde gördüğümüz zaman onu eleştirirdik. O konuda hiçbir problem yoktu aramızda" diye konuştu.


Gülen Cemaatini hedef aldı


Aktay, birilerinin "kendi hoca efendilerini" mahsum atfetiğini belirterek, "Neredeyse hiç hata isnat etmezler onlar kendilerine baksınlar. En çok onlar bizi eleştiriyorlardı bu konularda. Dediler ki 'Peygambere hakaret' el insan bir kere Arapça ve Kürtçe söylemişim hakaret bunun neresinde sözlerini gördün mü? Demişim ki 'Serok Tayyip Erdoğan, Salli Ala Muhammed' Bunda ne var. Arkasından demişim ki 'Tu çiraye cihane, Salli Ala Muhammed, (sen bu milletin hizmetkarısın)' Arkasından da diyoruz ki 'Mamoste Davutoğlu, Salli Ala Muhammed' bu zaten böyle gider. Bu kültürümüzün güzel bir tarafıdır" diye konuştu.


"Eğer bunu söylüyorsanız Siirt kültürüne hakaret ediyorsunuz demektir. Siirt kültürü İslamı sizde çok daha iyi bilir" ifadesini kullanan Aktay, şunları kaydetti:


"Neyin peygamber efendimize saygı olduğunu ve neyin olmadığını çok iyi bilen biridir. Bu nasıl bir fırsatçılıktır, peygamber efendimizi kendi Türkçe Olimpiyatları şovlarına getirip ve bazen de kamyonetlerine bindirip istismar eden insanlar kalkmışlar bizim bu davranışımızı eleştirmeye kalkışıyorlar. Siz önce kendi halinize bakın siz kendi hoca efendinizi koyduğunuz yere bakın. Kendi hoca efendinizi bir zırnık eleştirebiliyor musunuz? Yoksa buna masumiyet mi atfetmişsiz. Adeta günahsız eleştirilemez bir masumiyet mi atfetmişsiniz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS