Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye PYD tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye PYD tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin tepkisine karşın PYD ile ilişkisini kesmeyen ABD'yi hedef aldı. "Senin ortağın ben miyim Kobani'deki terörist mi?" diye sordu. Erdoğan, Irak savaşı öncesi 1 Mart Tezkeresi'ne karşı çıkan dönemin AK Partililerini gizli kulis yapmakla suçladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışı seyahatinden dönerken uçakta gazetecilere konuştu.


Terör örgütünün elinde batı menşeili silahlar olduğunu yineleyen erdoğan, PYD'ye gönderilen silahların IŞİD'in eline geçtiğini belirtti. Erdoğan "dost dediklerimiz gereğini yapmıyor" dedi.


Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü PYD konusunda Washington yönetiminin sergilediği tavra tepkisini de "ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani'deki teröristler mi?" şeklindeki sözleriyle ortaya koydu.


Erdoğan, bununla birlikte ABD'nin Suriye'de bir 'güvenli bölge' oluşturulması konusunda yumuşadığını kaydetti.


Cumhurbaşkanı, Suriye'deki operasyonlarını sürdüren Moskova yönetimine de seslendi; "Suriye'de sınırın mı var soydaşların mı var?" diye sordu.


Türkiye'nin Suriye'ye askeri bir müdahalede bulunup bulunmayacağı konusunda ise Erdoğan, "bu tür şeyler konuşulmaz, gerektiğinde gereken neyse yapılır" demekle yetindi.


Sözü Irak savaşı öncesi reddedilen 1 Mart Tezkeresi'ne de getiren Erdoğan "Ben 1 mart tezkeresinin yanındaydım, karşı olanlar bunu açıkça söylemediler. Birileri de gizli kulisler yaptılar" ifadelerini kullandı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS