Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye 'vize' resti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye 'vize' resti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız gazetesi Le Monde'a, Türkiye'nin vizesiz seyahat talebi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, vize muafiyeti talebinin yerine getirilmemesi durumunda Avrupa Birliği ile varılan sığınmacı anlaşmasının devam etmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

"AB Türkiye'ye samimi davranmıyor" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk vatandaşlarına yönelik vize muafiyetinin 1 Haziran'dan itibaren uygulanması gerektiğini ancak bu sözün tutulmadığını belirtti.


Erdoğan, Türkiye'nin taleplerinin karşılanmaması durumunda mültecilerin "geri kabullerinin artık mümkün olmayacağını" söyledi.


"Türkiye 72 şartı yerine getirirse..."


Türkiye'deki hain darbe girişimi ve ardından yaşanan gelişmeler, Ankara ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının özellikle Avrupa'da yeniden sorgulanmasına neden olmuştu.


Erdoğan, "Avrupa Türkiye'ye samimi davranmıyor. Tüm dünya Charlie Hebdo saldırılarına tepki gösterirken bizim başbakanımız Paris sokaklarında eyleme katıldı. Batı dünyası liderlerinin de tıpk Charlie Hebdo saldırısında olduğu gibi Türkiye'deki darbe girişimine karşı tepki göstermelerini beklerdim. Ancak klişe açıklamaların ötesine geçilemedi" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan gözyaşlarını tutamadı


Fethullah Gülen'den 'kaçın' mesajı


Konuya ilişkin son açıklama ise AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'den gelmişti. Alman "Tagesspiegel" gazetesine konuşan ve Türkiye-AB mülteci anlaşmasını savunan Juncker, vize serbestisiyle ilgili ise şöyle konuşmuştu:


"Bu konuda AB Komisyonu başından beri çok açık tavır koydu ve bizim tavrımızda bir değişiklik yok. Türkiye 72 şartı yerine getirmeyi kabul etti. Bu yerine geldikten sonra Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldıracağız. Vize serbestisinin ne zaman uygulamaya konulacağı, önemli ölçüde Türkiye'nin elinde. Biz her zaman gerekli reformlarda destek vermeye hazır olduğumuzu ilettik. İnsan hakları, ifade ve basın özgürlüğü konusunda bizim pozisyonumuz çok açık."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS