Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Musul Operasyonu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Musul Operasyonu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez Beştepe'de yapılan Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan üniversitelerde öğrencilere Misak-ı Milli'nin öğretilmesi gerektiğini söyledi. "Misak-ı Milli'yi kavrarsak Suriye'deki, Irak'taki sorumluluğumuzun ne olduğunu anlarız. Eğer bugün Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, hem masada hem arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var. Bütün diplomatik anlaşmalar hepsi sürüyor, diğer yandan da araziye yönelik hazırlıklar devam ediyor" dedi.

Konuşmasından satır başları:


2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde eğitim meselesini önceliklerimizin arasında ilk sıraya koyduk. Ardından sağlık, adalet, emniyet dedik. 4 temel taş üzerinde ülkemizi yükselteceğiz dedik. Yükseköğretim konusunda da ülkemiz ilerlemeler sağladı. Eğitim sistemimiz yıllarca yüksek öğretime geçişte yaşanan tıkanıklığın yol açtığı sorunlarla boğuşmak mecburiyetinde kaldı.


Öyle ki öğrenci daha ilkokula adım atmadan üniversitede yaşayacağı sıkıntıların hesabı ailede yaşanıyordu. Veliye de öğrenciye de okula da yük olan bu çarpık sistemi ortadan kaldırmak için önce çözüme başladık. 2002 yılında ülkemizde üniversite sınavına 1 milyon 817 bin 590 kişi başvurmuştu. Yüzde 35'i bir yüksek öğrenim programına yerleşti. 2006'da yüzde 46'ya yükseldi. Çünkü biz ülkemizde 75 olan yüksek öğrenim kurumu sayısını bu yıl itibariyle 181'e çıkardık. Şuanda 81 ilimizde üniversite var. 


 5 yükseköğretim kurumumuz bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda teşvik edilecek ve desteklenecektir. Şimdi burada ben bu 5 üniversitemizi ve desteklenecekleri alanları açıklıyorum: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Üniversitesi Ahi Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi tarım havza bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanında bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması üniversitesinin pilot kurumları olarak belirlenmiştir. 


Rektör seçimleri


Yaşadığımız tecrübeler bize yükseköğretim sistemimizi hem üniversite yönetimleri hem de YÖK bakımdan yeniden bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu gösterdi. Üniversitelerimizde halen rektör adaylarının öğretim üyelerinin oylarıyla tespit edildiği sistemin kendisi bir sorun haline dönüşmüştür. YÖK'ten bağımsız bir kalite kontrol kurumu oluşturulmasını istiyorum. 


Musul Operasyonu


Üniversitelerimiz asli görevini yaparken yeni neslin fikri temelini oluşturacak alt yapıyı unutmamalıdır. Misak-ı Milli'yi anlarsak Irak'taki, Suriye'deki sorumluluğumuzun ne olduğunu anlarız. Eğer bugün Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var o yüzden hem masada hem alanda olacağız diyorsak bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyoruz. 1o binlerce km mesafeden çıkıp geleceksin bu senin için bir hak olacak neymiş Bağdat çağırıyormuş. Tamam da bu benim 350 km sınırım. Bu benim sınırım. Diplomatik görüşmeler devam ediyor, araziye yönelik hazırlıklarımız da devam ediyor. Musul Operasyonunda yer almak zorundayız. 


"El Bab'a da ineceğiz"


Sabrettik sabrettik bir tane 14 yaşında çocuğu Messi’yi çok seviyormuş, üzerine formasını giydirip kına merasiminde patlattılar. Hastanede yaralıların ziyaretlerine gittiğimizde 6 yaşında çocuk ayağının koptuğunun hala farkında değil. Hazırlıklarımız vardı. ÖSO ile birlikte onları Cerablus’a soktuk ardından da kendi özel kuvvetlerimizi soktuk. DEAŞ’ı oradan attık, derdest ettik. Cerablus halkını Cerablus’a yerleştirdik, Rai halkını Rai’ye yerleştirdik.


Şimdi de Dabık. Tabii Dabık bizim için tarihi olarak da önemli. DEAŞ şimdi El Bab’a yürüyor. Oraya da ineceğiz. Mümbiç ile ilgili koalisyon güçlerine PYD-YPG olmayacak dedik.


Özeleştiri


Biz eğitimi öncelikleri arasına eğitimi yerleştirirken eğitimi 1 numara yapmıştık. Bunu sadece okul binası, personel eksiğini gidermek değildi. Bizim hayalimiz evlatlarını ülkesini seven, dünyayı bilen eğitimle birlikte sanattan spora kabiliyetlerini geliştirebilen fertler olarak yetiştirebilecek bir eğitim sistemiydi. Sanatta sporda okullarımız başka yerlere gelmeli. Tüm rektörlerimize sesleniyorum. Hepiniz lütfen basket, voleybol, yüzme takımlarımızı kurup öğrencilerimizi buna teşvik edelim. 


Anaokulu dahil okullarımızda İstiklal Marşımızı ezbere bilmeyen tek bir evladımız bile kalmamalı. Elinde silahla palayla dolaşan gençlik bu milletin genci olamaz. Bunlar haindir. Senin tek silahının kalem, kitap olması lazım. 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS