Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 100. yıl töreninde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;


Vatanımızın ve milletimizin bekası için canını esirgemeyen bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.


Biz istiklalini korumak için nice çetin imtihanlardan geçmiş bir milletiz, milli mücadele yılları bu imtihanı en zor şartlarda verdiğimiz bir dönemdir. Maraşlıların kazandığı zaferle işgalci güçlerin Anadolu’da barınamayacağı belli olmuştur.


Şehrin dörtte üçünün yanması pahasına düşmanları bu topraklardan atan o güzel insanlara bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.


Maraş’ın mücadelesi ve cesareti adeta tüm Anadolu’ya ışık olmuştur, Maraş halkının yaşadığı acılar bir asır sonra hala tazedir.


İşgal altında yaşamaya yükselttiği itiraz sebebiyle tarih sayfalarına kendi kendini kurtaran şehir olarak geçmiştir, vatanı bayrağı ve istiklali uğruna canını veren Maraşlılar bütün dünyaya bizim nasıl bir millet olduğumuzu göstermişlerdir.


Bu topraklarda bin yıldır bir ve beraber yaşayan vatanı ve bayrağı ekmeği ve suyu bir olan milletimiz, Maraş’ı, Antep’i, Urfa’yı, Van’ı Bingöl’ü hep birlikte savunmuştur.


Çanakkale’de vatanı savunurken omuz omuza çarpışan bu milletin kardeşliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.


Bizim davamız senlik benlik davası değil, istiklal ve istikbal davasıdır.


Yürekler tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diye vurdukça Türkiye’nin yıldızı hep yükselecektir. Biz bir oldukça, iri oldukça, diri oldukça, kardeş oldukça, hep birlikte Türkiye oldukça hedeflerimize ulaşmamızı engellemeye kimsenin gücü yetmeyecektir.


Geçtiğimiz 10 yılda yaptığımız 33 katrilyon lira yatırımla geleceğimizin de ışığı haline dönüştürdük, Kahramanmaraş bölgesinin yükselen yıldızı olarak bize güç veriyor. Maraş’a ikinci devlet üniversitesi olan Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’ni kurduk, Gençlik Merkezleriyle, Millet Bahçeleri ile Kahramanmaraş’ı donattık. 93 adet sağlık tesisimizi şehrimize kazandırdık, 17 adet sağlık tesisimizin yapımı da devam ediyor. Ayrıca Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanemizin yapım çalışmasını da sürdürüyoruz.


2 bin sosyal konut projemiz var, şehir genelinde toplam 4378 riskli bağımsız birimin yıkımını bitirdik, ulaşımda bölünmüş yolu 319 kilometreye ulaştırdık.


Kahramanmaraş Havalimanına yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaptık, toplam 13,6 katrilyon lira yatırım teşviki verdik.


Son 17 yılda 1.6 milyar lira tarımsal hibe desteği verdik, yaklaşık 5 milyar lira tutarında orman ve su yatırımı yaptık. Tamamladığımız 5 baraja ilave olarak 17 barajın çalışmaları devam ediyor.


Merhum Nuri Pakdil’in doğduğu yeri edebiyat ve kültür evi haline getiriyoruz.


Cevizi ile meşhur olan, Çağlayancerit ilçemize bir ceviz paketleme tesisi kuruyoruz.


Önümüzdeki dönemde Kahramanmaraş’ı yatırımlarla desteklemeye devam edeceğiz.


Dün dedeleri bu topraklarda dedeleri arkalarına bakmadan kaçanlar bugün yeni hayaller içine girmeye başladı, ülkemizin bir süredir maruz kaldığı her saldırı bir asır önceki hesapların yeniden tedavüle sokulmaya çalışılmasının çabasıdır.


Hem sahada hem masada yürütülen sinsi faaliyetlerin hiçbiri amacına ulaşamayacaktır.


Kahramanmaraşın güvenliği Suriye’deki mücadelemizin başarısından geçiyor.


Yine geçtiğimiz haftalarda Belçika Yüksek Mahkemesi, PKK soruşturmalarıyla ilgili terör örgütünü destekler mahiyette bir karar aldı. Kırmızı bültenle aranan bölücü teröristler AP çatısı altında misafir edildi.


AB'yi ve Avrupa ülkelerini bir kez daha terör karşısında ilkeli ve onurlu bir duruş sergilemeye davet ediyorum.


Hamdolsun milletimiz çukur eylemlerinden 15 Temmuz darbe girişimine kadar mücadelemizde yanımızda oldu, dünyada kısa sürede bu kadar çok saldırıya maruz kalarak dimdik ayakta durabilen başka bir toplum yoktur. Biz bu topraklarda bir yudum su içmeyi çok görenleri hüsrana uğrata uğrata yolumuza devam edeceğiz.


Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var.


İşte Kahramanmaraş burada, bu şehir nasıl dün sizi önüne katıp kovaladıysa bugün de aynısını yapacak azme ve cesarete sahiptir.


Haysiyetiyle ölmeyi tercih eden bir milleti kimse durduramaz, Türkiye’nin verdiği mücadele işte böyle bir mücadeledir.


 Ayrıntılar geliyor...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS