Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya: "Bunlar yavuz hırsız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya: "Bunlar yavuz hırsız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara seslendiği konuşmasında isim vermeden Rusya'yı eleştirdi. Erdoğan "IŞİD'le ciddi bir mücadele ortaya koymayanların aynı bahaneyle Suriye'de askeri varlık gösterme konusunda çok hızlı ve cevval olduklarını görüyoruz. Bunlar yavuz hırsız" ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

- AB'nin yapacağı yardım bütçemize girmeyecek, Suriyeli kardeşlerimize gidecek. Türkiye yaklaşık 5 yıldır hiçbir yardım almadan bu meselenin üstesinden gelmeyi başardı.

- DAEŞ terör örgütü bir kukla. Petrolü rejime satan o. Rusya vatandaşı olan iki kişinin aynı zamanda Suriye vatandaşı olan bu kişiler petrolü alıyor hem rejime hem dünayaya satıyor.

- Bu örgütle ciddi bir mücadele ortaya koymayanların aynı bahaneyle Suriye'de askeri varlık gösterme konusunda çok hızlı ve cevval olduklarını görüyoruz. Bunlar yavuz hırsız. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış, bunların yaptığı bu.

- Terörden arındırılmış güvenli bölgeler oluşturulması ve ılımlı muhaliflere yönelik eğit donat programının tekliflerimizin süratle hayata geçirilmesinin ısrarcıyız.

- Bir terör örgütüne karşı bir başka terör örgütünü kullanmak yeni sorunlara yol açmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

- Türkiye çevresinde yaşanan istikararsızlık karşısında duruşunu güçlü bir şekilde muhafaza ediyor. Aynı şekilde ülke içindeki terör örgütlerine karşı da kararlı bir mücadele sürdürüyoruz.

- Vatan topraklarımız üzerinde operasyona yönelenler, bedelini ödüyorlar. Ya bu topraklarda insanca yaşarsınız ve bu ülkede parlamentoya mı gireceksin, var mı var. Şu anda 100'ü aşkın doğulu güneydoğulu kardeşlerim siyasetini yapıyor. Sen de gel orada insan gibi siyasetini yap. Ama bunların derdi başka. Terör estiriyor ondan sonra da kalkıyor hükümeti suçluyor, Beştepe'yi suçluyor. İnsan öldüren bunlar, Diyarbakır'da cami yakanlar bunlar ve kadın kılığına giriyor küçük çocukları kullanıyorlar, bunlar. Sokak girişlerine hendekler kazarak insanlara hayatı zehir eden bunlar. Esnafı kepenk kapattırarak haraca bağlıyorlar.

- Bu şekilde her türlü ahlaksızlığı yapan örgütün okullara ve camilere karşı özel bir husumeti olduğunu görüyoruz. Çünkü bunların gıdası, maddi ve manevi cehalettir. İşte son olarak Diyarbakır'daki tarihi camileri hedef aldılar. Diyarbakır'daki ilk Osmanlı eserlerinden biri olan, 1500'lü yıllarda inşa edilmiş Fatih Paşa Camii terör örgütleri mensupları tarafından yakıldı. Yangına müdahale edilmesini de engellediler.

- Bölücü terör örgütü silahla tüfekle, bomba ile Türkiye ile başa çıkamayacaklarını bilmiyorlar mı? Elbette çok iyi biliyorlar. Verilen kavga Kürt kardeşlerimi haklarına kavuşturma değil köklerinden kopartma kavgasıdır. Aynı zamanda bu bir kültürel soykırım teşebbüsüdür.

- DEAŞ saldırılarıyla bir fark var mı? Aynı. Aslında her iki cani örgüt de birbirinin ruh ikizidir. 

- Bölücü örgüt ve onun güdümünde hareket eden sayıca az ama organize bir kesim bölge insanına adeta kan kusturuyor. Bu duruma seyirci kalınması mümkün değildir. Devletimiz hukuk sınırları içinde, bölgede etkili bir mücadele yürütüyor. Şehirlerde gerektiğinde sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, mahalleler birer birer terör örgütünün elemanlarından temizleniyor. Burada durmak yok, aynı kararlılıkla devam edeceğiz. 

- Oradaki tüm kürt kardeşlerimize sesleniyorum. Bu devlet sizi kendi başınıza bırakmayacak. Sürekli sizinle beraber oralarda olacak, beraber yatıp, beraber kalkacak. Çünkü sizin huzurunuza kastedenlere karşı güvenliğinizi biz korumak durumundayız.

- Buradan bölge halkına çağrıda bulunuyorum, terör örgütü sizin maddi ve manevi varlığınızı birlikte hedef almış durumda. İnancınız namusunuzdur, bizim de namusumuzdur. İnancınıza sahip çıkın. Evladınız geleceğinizdir, evladınıza sahip çıkın. Özgürlük hakkınızdır, yaşama hürriyetinize, seyahat hürriyetinize, ibadet, ticaret, siyaset hürriyetinize sahip çıkın. Terör örgütünün ve onun güdümündeki yapıların iradenize ipotek koymasına asla izin vermeyin. Bölücü örgütün bu ülkeyle, bu milletle, özellikle de sizin değerlerinizle hiçbir ortak yanı olmadığını artık görmüş olmalısınız. Devletin, tamamen proje ürünü bu örgütü sokağınızdan, mahallenizden, ilçenizden söküp atmasına yardımcı olun.

- Türkiye, terör örgütü bin defa daha başkaldırsa bin defa o başı ezmeye muktedir bir devlettir. Çünkü bu devletin arkasında gücünü bin yıllık ortak geçmişinden alan bir millet var. Biz Balkanlardaki ata yadigarı camileri ihya etmeye çalışırken, dünyanın dört bir yanında ezan sesini yükseltmeye çalışırken Diyarbakır'da cami yakan, ezan susturan bir örgütün bu ortak geçmişte yeri yoktur, ortak geleceğimizde de yeri olamaz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS