Cumhurbaşkanı Erdoğan Aksaray'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aksaray'da konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray'da Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda 'evet' çağrısı yaparak, '15 Temmuz'da bu millet göğsünü tanklara , F16'lara, helikopterlere siper etti mi? Şimdi 16 Nisan geliyor. 16 Nisan'daki 'evet' bunların tekrarıdır' dedi.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde referandum vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan referandum için 'evet' oyu çağrısı yaptığı konulmasında, 'açık ve net söylüyorum Kandil'le, PKK'yla, DHKP-C'siyle terör örgütleriyle el ele vermek suretiyle benim milletimin kalkıp iradesine ipotek koymak isteyenler inanıyorum ki 16 Nisan'da kararımız 'evet'' dedi. Vatandaşların 'idam' sloganlarına da cevap veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'benim askerimi benim köy korucumu benim vatandaşımı şehit edenlerin akıbeti dediğiniz gibi idamdır' dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

"16 Nisan öyle mi? Maaşallah. Allah nazardan saklasın. Buraya yola çıkarken imzayı attık. Bugünkü törenimizle Tuz Gölü'nün altındaki depolara ilk doğalgaz basma işlemini başlatıyoruz. İlk aşamada buradan ülkemizin günlük ihtiyacının 6'da 1'i kadarı temin edilecek. Burada size bir de müjde veriyorum: Aksaray bunlara layık. Siz bizi hiçbir zaman bu yolda yalnız bırakmadınız. Açılışını yaptığımız 1,2 milyar metreküplük doğalgaz kapasitesini 5,4 milyar metreküpe çıkaracak yeni bir yatırımı da başlatıyoruz. Bu yatırımda devreye girdiğinde günlük doğalgaz miktarı 80 milyar metreküpe çıkacak. Elhamdülilllah nereden nereye..."

'Bu sistem bileklerimizde prangaydı'

"Bizim hizmetimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Bu hayırcılarda hizmet yok sadece laf üretirler. Ama biz sizlere aşığız. Biz Ferhat'ız sizler de Şirin. Ferhat'a dağları deldiren neydi? aşkıydı. Bu aşk olursa Tuz Gölü'nün altına doğalgazı depolarsanız. Bu aşk olursa olur. Yan gelip yatarak bunlar olmaz. Bu aşk olursa Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü boğazın üstüne, bu aşk olursa boğazın altına Marmaray'ı yaparsınız. Bu aşk olursa Avrasya Tüneli'ni yaparsınız. Bu aşk olursa Osmangazi Köprüsünü yaparsınız. Bu aşk olursa 18 Mart'ta Çanakkale Boğazı'na köprü yaparsınız. Şimdi de Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız. Biz bu millete aşığız onun için koşacağız. Kim ne derse desin bu sistem var ya bu sistem bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu prangayı söküp atmaya var mıyız? Allah sizlerden razı olsun."

Referandum tarihi: 16 Nisan

"Biz hiçbir beşeri gücün önünde eğilmeyiz. Biz sadece Rabbimizin huzurunda ruküda secdede eğiliriz. Bugüne kadar kimse bizi eğemedi. Allahın izniyle ülkemizi muhassır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. İşte bugün buraya gelirken imzayı attım. Şimdi süre başladı. İnşallah 16 Nisan'da benim aziz milletim seçime gidiyor. Siyasi hayatımızın her adımında olduğu gibi bu konuda da milletimizin iradesinin, tercihinin her zaman başımızın üstünde yeri vardır. Biz millete tepeden bakanlardan olmadık olmayacağız. Biz bu millete hakim olmaya değil hadim olmaya geldik. Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Buna devam edeceğiz. Sonunda ne olacak. Cumhurbaşkanı olsan ne yazar, başbakan olsan ne yazar? Ölmeyecek miyiz? Öleceğiz. Topraktan geldik toprağa gideceğiz. Musalla taşına koyduklarında er kişi niyetine diyecekler, hatun kişi niyetine diyecekler. Sonra da gidecekler. Geçin bunları millete tepeden bakılmaz. Milletle el ele olunur." 

"16 Nisan'daki 'evet' bunların tekrarıdır"

"15 Temmuz'da bu millet göğsünü tanklara , F-16'lara, helikopterlere siper etti mi? Şimdi 16 Nisan geliyor. 16 Nisan'daki 'evet' bunların tekrarıdır. 16 Nisan'da tek vatan için 'evet', tek bayrak için 'evet' diyoruz, tek millet için 'evet'  diyoruz, tek devlet için 'evet' diyoruz. Bizi bölmek istediler ama bölemediler."

İdam sloganlarına yanıt verdi

"Benim askerimi benim köy korucumu benim vatandaşımı şehit edenlerin akıbeti dediğiniz gibi idamdır. Parlamentoya gelir parlamentoda yasama organı anayasayı değiştirir ve adımını atar. Buna evet mi? İşte ana muhalefet bundan çekiniyor. Ne diyor biliyor musunuz? George ne der? Hans ne der? Bırak bunları Ahmet ne der? Ayşe ne der? Toprağın altındaki Mehmedim ne der? Buna bakacaksın. Ağlayan annelerin gözyaşını dindirmedikten sonra olmaz. Biz nasıl olur da Mehmedimin polisimin kanını yerde bırakırız. Onun için 16 Nisan'da 'evet'. Açık ve net söylüyorum Kandil'le, PKK'yla, DHKP-C'siyle terör örgütleriyle el ele vermek suretiyle benim milletimin kalkıp iradesine ipotek koymak isteyenler inanıyorum ki 16 Nisan'da ne diyor kararımız 'evet'."

Uçum: Cumhurbaşkanı'nın kampanyalarda yer alması meşrudur

Sistemin adı: "Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"

"Ben buradan STK'lara da teşekkür ediyorum. Borsa'ya, Ticaret Odası'na Aksaray'a teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğinizin devamına teşekkür ediyorum. Bunların arkalarındaki güçlerin 100 yıl önce olduğu gibi Türkiye'yi kulu kölesi yapmak isteyenlere 14 yıldır izin vermedik vermeyiz. Başkanlık sistemi Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerini koruma konusunda verdiği iradeyi güçlendirecektir. Neymiş parlamento yok olacakmış. Böyle bir şey yok. Yasama organı yine var. Yürütme yine var. Kim yürütme? Cumhurbaşkanı. Ama çift başlılık kalkıyor. Burada tek Bazıları Amerika'yla karıştırıyor. Bunun adı Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Biz farklı bir sistemle geliyoruz. Yani cumhurbaşkanının aktif olarak bir partisi olacak. Buna ne diyoruz 'evet' mi? Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıkanların derdi bu sistemin mahsurlu oluşu değil onların bu ülkeyle ilgili güzel olan, faydalı olan ne varsa sorunu vardır. Bundan sonra gençlerimiz bunları daha iyi bilsin diye 18'i seçme ve seçilme yaşı yaptık. Ne yapmışlardı bunlar? 30 yaş seçilme yaşı. Önce 30'u 25'e indirdik, şimdi de 25'i 18'e indiriyoruz. Yani şimdi parlamentoda gençleri de görebileceğiz."

 Muhalefet eleştirisi

"Tek adamcılık kimde var? Şu anamuhalefetin geçmişinde var. Onlarda var tabii, bu CHP zihniyetinde var. Tek adamcılık bunlarda. Bunların il başkanları, bulundukları illerin valiliğini yapmışlardır, bunları biliyor muyuz gençler? Bunlarda var bu tür şeyler. İşte 16 Nisan'da bunlara bunun hesabını sormaya var mıyız? Ey ana muhalefetin başındaki zat. Sende böyle bir anlayış var mı? Sen böyle düşünebildin mi? Böyle bir sağlıkçılık yapabildin mi? Ziya Paşa öyle diyor: Eşek ölü kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Buna 'evet' mi?

Milli irade vurgusu

Geçtiğimiz 14 yılda yaptığımız eserleri bunlarla mücadele ederek gerçekleştirdik. Ağaç kesiyor bahanesiyle sokaklarda al aşağı etmeye çalıştılar. Yetmedi emniyet ve askeriyede bir ihanet çetesi şahsım üzerinden ülkenin siyasi sistemine el koymak istediler. O da yetmedi bölücü terör örgütü bazı ilçelerimizde çukurlar kazarak evleri işgal etmeye çalıştı. Buradan da birşey çıkmayınca FETÖ mensubu çete devletin silahlarını millete çevirip darbe yapmaya çalıştılar.  Milletimiz her zaman seçtiği iradenin yanında durarak oyunları bozdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye adeta ikinci bir kurtuluş savaşı veriyor. Bu savaşı hem cephede hem de ekonomiden diplomasiye tüm alanlarda veriyoruz. Artık Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in dediği gibi, 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır' diyordu ya biz de 'Bu mücadele bütün vatandır, bütün dünyadır' diyoruz.""

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS