Cumhuriyet gazetesi avukatı: Savcı Murat İnam FETÖ davasında sanıktır

Cumhuriyet gazetesi avukatı: Savcı Murat İnam FETÖ davasında sanıktır

Cumhuriyet gazetesi avukatlarından Fikret İlkiz, gazetenin yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmayı yürüten savcı Murat İnam'ın FETÖ/PDY hakkında açılan davanın sanığı olduğunu öne sürerek, "Altını çizerek tekrarlıyorum; bu soruşturma çökmüştür ve adil yargılama hakkı açıkça ihlal edilmiştir." dedi.

Gazete binasında gazetecilere açıklamada bulunan İlkiz, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı HSYK Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan 2016/1 numaralı iddianamede 39746 sicil numaralı İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam'ın şüpheli olduğunu öne sürdü.

Avukat İlkiz, "Savcı hakkında FETÖ/PDY terör örgütü nedeniyle cezalandırılması istemiyle dava açılmıştır, sanıktır ve dava devam etmektedir. Biliyoruz ki; Cumhuriyet Gazetesi Vakfı ve yöneticileri ve gazete yazarları hakkında açılmış olan soruşturma Murat İnam tarafından yürütülmektedir. Bu savcının emir ve talimatlarına uygun olarak sabaha karşı gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir." diye konuştu.

İlkiz, Savcı İnam hakkında soruşturma, iddianame ve ceza davası ortada dururken, bu savcının talimatı doğrultusunda Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticilerinin gözaltında tutulmalarının adil yargılanma hakkının ihlali olduğunu öne sürerek, "Altını çizerek tekrarlıyorum; bu soruşturma çökmüştür ve adil yargılama hakkı açıkça ihlal edilmiştir. Bu, yargı otorite ve tarafsızlığının Cumhuriyet gazetesini susturmak için hiçe sayılması demektir." ifadesini kullandı.

Yargıda söz ve karar sahibi olan herkesi bu soruşturmanın hukuki güvenliğini sağlamaya, kişi hak ve özgürlüklerini güvence altına almaya çağırdıklarını dile getiren İlkiz, Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının serbest bırakılmalarını istedi.

Selin Sayek Böke de gündeme getirdi

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke de, CHP MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "İstanbul'da Cumhuriyet Savcısı. Fakat bu savcıyla ilgili çok garabet bir durum var ortada. Bu savcı şu anda kendisi FETÖ üyeliğinden yargılanıyor. Hem de FETÖ'nün Selam Tevhit soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik suçlamaların yargı ayağında, bu davanın 28 numaralı sanığı." diye konuştu.

Aynı savcının FETÖ'ye üye olmak, siyasi ve askeri casusluk, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle suçlandığını dile getiren Böke, aynı zamanda "suç uydurmak" suçlamasından yargılandığını söyledi.

Böke, "Cumhuriyet gazetesine, yöneticilerine, FETÖ adına suç işlemekten gözaltı kararı aldıran savcı, FETÖ'ye üye olmaktan hala yargılanıyor." dedi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS