Dağcılık Federasyonu kazaların nedenlerini araştıracak

Dağcılık Federasyonu kazaların nedenlerini araştıracak

Türkiye Dağcılık Federasyonu, Dağ Kazaları Araştırma ve İnceleme Komisyonu kurmaya hazırlanıyor. Dağ kazalarında yapılan araştırmalarda eğitimsizliğe bağlı sebeplerin ve kazanın asıl nedeninin ayrıntılı araştırılmadığını belirten Federasyon başkanı Ersan Başar kazaların nasıl önlenebileceği konusuna yönelik bir literatür oluşturacağını belirtti.

Komisyonun dağcı akademisyenlerden oluşturulacağını belirten Ersan Başar, "Bu çok ciddi bir iş. Türkiye'de yıllardır kazalar oluyor ve bunlar 'eğitim eksikliğinden' diyerek geçiştiriliyor. Bilimsel anlamda incelenmiyor. Amacımız bu açığı kapatarak, önlem alabilmek için problemleri saptayabilmek. Malzemelerin, rotanın değerlendirilmesi, kazanın oluş sebeplerinin bulunması. Eğitim eksikliğinden deniyor ama antrenör de kaza yapabiliyor. Dünya şampiyonu motosikletçimiz bile kaza yapabiliyor, olabilecek şeyler bunlar. Önemli olan kazanın kök sebeplerini bulmak, bunları incelemek ve dersler çıkarmak, gereken yenilikleri, güncellemeleri yapmak. Kısacası ülkemizde ve belki daha sonra dünyada meydana gelen dağ kazalarının bir fotoğrafını çekmeyi amaçlıyoruz." diye konuştu.


"Literatüre bilimsel çalışma da kazandırabiliriz"


Komisyonda dağcılık bilgisi üst düzeyde akademisyenlerin, hukukçuların yer alabileceğini ve ekibin, kaza olur olmaz olay yerine hızla intikal ederek incelemede bulunacağını ifade eden Ersan Başar, şöyle devam etti: "Ekip, orada olayın bir fotoğrafını çekecek. Belki önceki kazaları da bilimsel kriterlerle bir araya getirerek rapor hazırlayacak. Bu raporda olayın nasıl oluştuğu, gerçek sebepleri yer alacak. 'İnsan hatası' diyoruz ama bu çözüm değil. İnsan hatasının alt sebeplerini bulmak gerekiyor. Malzeme kullanma bilgisi mi yetersiz, öz güven fazlalılığından seviyesinin üzerine mi çıktı, çevresel etkenlerin sonucunda kontrolünü mü kaybetti, belki o an psikolojisi bozuktu, tırmanışa başlamadan önce yaşadığı bir olay motivasyonunu bozdu, malzeme mi hatalıydı, teknik bir hata mı yaptı. Bunun gibi bir çok detay var. Literatüre bilimsel çalışma da kazandırabiliriz."


Komisyonun hukuki bir geçerliliği olmayacağına dikkati çeken Başar, "Bu bilirkişi gibi algılanmasın. Amacımız, ''bu haklıydı, şu suçluydu'' demek değil. Kazanın nedenleri ile ilgili doğru verilere ulaşmak ve bir uyarı, kaza önleme rehberi hazırlamak. Tabii birçok detay komisyon kurulduktan sonra daha iyi olgunlaşacaktır." değerlendirmesinde bulundu.


Dağda insanlık: Yaralı keçiyi sırtında kilometrelerce taşıdı


Kayıp dağcı 47 gün sonra kurtarıldı


Yüksekovalılar dağlarında artık turist istiyor


"Kaza raporlarını internet sitemizde yayınlayacağız"


Yurt dışında böyle bir kaynak bulunmadığını, komisyon raporları doğrultusunda yapılacak yayınların dünyada bir ilk olacağını vurgulayan Başar, şunları söyledi:


"Federasyon olarak uluslararası arenada güçlüyüz. Bu yayınlar yurt dışında da kullanılabilir. Kaza raporlarını internet sitemizde yayınlayacağız. Sayı arttıkça kitap haline gelebilir. İleride, geçmişe dönük kazlarda da araştırma yapabiliriz. Dünyada böyle bir kaynak yok. ABD'de dağ rehberlerinin bir çalışması var ama onlar daha çok bilirkişi tarzında yapmışlar. 2018'de bilimsel bir dergi çıkarmaya başlayacağız. Bunlarla ilgili yayınlar da olacak. Kazalarla ilgili farkındalık yaratmaya çalışacağız. Belki federasyon olarak bugüne kadar yapılmamış ya da yıllardan beri eksik uygulamalardan dolayı, bizim de hatamız vardır. Varsa bunları tespit ederek düzeltmekle yükümlüyüz."


Federasyonun internet sitesinde yer alan bilgilere göre Dağ Kazaları Araştırma ve İnceleme Komisyonu başvurularında, antrenör, akademisyen, mihmandar, dağcı, hukuk gibi alanlarda çalışıyor olma şartı aranacak. Komisyon 6 üye ve 1 başkandan oluşacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS