Danıştay'dan "dini fişleme" içeren yönergeye kısmi iptal

Danıştay'dan "dini fişleme" içeren yönergeye kısmi iptal

Danıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "dini fişleme" eleştirilerine neden olan yönergesinde yer alan iki hükmü iptal etti. Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarında vatandaşlar hakkında arşiv oluşturulmasına ilişkin hükümleri içeren yönergeyi yargıya taşıyan Ankara Barosu'ndan, yönergenin tümünün iptali için kararı temyiz edecekleri açıklandı.

Danıştay, Diyanet İşleri Başkanlığının Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi'ndeki iki hükmü iptal etti.

Ankara Barosu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 19 Mart 2010 tarihli Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi'nin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Dava dilekçesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevinin İslam Dini'nin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek olduğu; bunun dışında aile ve kadın konusunda düzenleme yapma yetkisi bulunmadığı kaydedilmişti.

Ankara Barosundan yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 10. Dairesinin, dava kapsamında Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi'nin 8. maddesinin 2. fıkrasında yer alan "Yapılan görüşmelere ilişkin bilgiler kartekse işlenir, bu karteksler aylık periyotlarla müftülüklerce daire başkanlığına elektronik ortamda gönderilir. Ayrıca bu bilgiler büroda sistematik bir şekilde arşivlenir" hükmünü esasta oy birliğiyle, usulde oy çokluğuyla iptal ettiği bildirildi.

Yönergenin aynı maddesinin 3. fıkrasında yer alan "Büroya başvuran kişilerin sorunları dikkate alınarak gerektiğinde psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve avukat gibi uzmanlara yönlendirir" hükmünün de esasta ve usulde oy çokluğuyla iptaline karar verildiği kaydedildi.

Dairenin, davayı yönergenin diğer maddeleri yönünden ise usulde oy çokluğu, esasta ise oy birliğiyle reddettiği açıklandı.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, davanın reddine karar verilen maddeler için temyize gideceklerini belirtti.

Canduran, "Danıştay 10. Dairesinin, söz konusu yönergenin tümünü iptal etmesi gerekirken, sadece iki hükmünü iptal ettiği" ifadesini kullanarak, davanın takipçisi olacaklarını kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS