Darbe şüphelisi generali Ankara'ya getiren pilot konuştu

Darbe şüphelisi generali Ankara'ya getiren pilot konuştu

Akıncı Üssü davasında tutuksuz sanıklardan CASA pilotu yüzbaşı Erdem Bafralıoğlu, İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk'u Ankara'ya getirmesiyle ilgili savunma yaptı.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, şehit yakınları ve gazilerle taraf avukatları katıldı. Duruşmada, İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk'u Ankara'ya getiren tutuksuz sanıklardan CASA pilotu yüzbaşı Erdem Bafralıoğlu savunma yaptı.


Bafralıoğlu, savunmasında 15 Temmuz'da harekat komutanı Ramazan Elmas'ın talimatıyla Ankara'ya birkaç personel götüreceği yönünde talimat verildiğini, bunun için uçağını kalkış için hazırladığını söyledi. Bir süre sonra mavi bir cipin uçağın yanına geldiğini ve içinden Kubilay Selçuk'un çıktığını anlatan Bafralıoğlu, onun geleceğinden haberdar olmadığını, aşağı inip kendisini karşıladığını bildirdi. Bafralıoğlu, başka gelen olup olmadığını sorduğu Selçuk'un, "Gelen yok. Gidebiliriz" demesi üzerine 10.52'de kalkış yaptığını belirterek, uçuş sırasında zaman zaman kokpite gelen üs komutanının, Ankara'dayken 16.00'ya kadar gelmezse İzmir'e dönmeleri yönünde talimat verdiğini dile getirdi.


Etimesgut'a 12.27'de iniş yaptıklarını, üs komutanın geleceğini daha önce bildirmediklerini kaydeden Bafralıoğlu, Selçuk'un da "Sürpriz yaparız" diyerek bildirmemelerini söylediğini ifade etti. Bafralıoğlu, 212. Filo'ya geçip buradaki pilotlarla sohbet ettiklerini, bu sırada İzmir'den arandığını ve 19.00'da toplantıdan çıkıp gelecek bir ekibi beklemesi gerektiğinin söylendiğini öne sürdü. Kendisinin de 15.45'te Kubilay Selçuk'un emir subayını arayıp komutanın gelip gelmeyeceğini sorduğunu iddia eden Bafralıoğlu, arayacağını söyleyen emir subayının bir daha dönüş yapmadığını savundu.


Darbe sanığı astsubay: 'Kalkacak helikopterler MİT'e atış yapacak' denildi'


Etimesgut'ta 19.00'a kadar beklediklerini ve motor çalıştırdıklarını ancak kimsenin gelmediğini belirten Bafralıoğlu, bilmediği bir numaradan arayan Kubilay Selçuk'un da kardeşine gideceğini belirterek gelmeyeceğini aktardığını söyledi. Bafralıoğlu, ekip gelmediği için motorları susturup nöbetçi subay odasında beklediklerini ifade ederek, bu sırada uçuşların durdurulduğunu, bir süre sonra da sadece nakliye uçaklarına izin verildiğini duyduğunu ileri sürdü.


Akıncı Üssü davasında sanık astsubay 'gizli uçuşu' anlattı


Etimesgut'ta olağan dışı bir duruma şahit olmadığını savunan Bafralıoğlu, 22.22'de televizyondan Boğaz Köprüsü'nün kapatıldığı, uçakların alçak uçuş yaptığıyla ilgili haberleri gördüğünü, Başbakanın açıklamalarını dinlediklerini kaydetti. 


Akıncı Üssü'nde Hava Kuvvetleri Komutanıyla karşılaşmasını anlattı


Sabah 07.30 civarında harekat komutanı Ramazan Elmas'ın tutuklandığını WhatsApp grubundan gördüğünü bildiren Bafralıoğlu, görev veren kişi Elmas olduğu için tedirginlik duyduğunu anlattı. Bafralıoğlu, filo komutanı Beşir Kanat'ın arayıp yeni üs komutanının emriyle Etimesgut'ta beklemeye devam etmelerini ilettiğini öne sürerek, daha sonra darbeciler tarafından derdest edilen Korgeneral Hasan Küçükakyüz'ün İzmir'e getirilmesine yönelik emir verildiğini belirtti. Uçak başı yaptıktan kısa süre sonra Küçükakyüz'ün uçağa bindiğini anlatan Bafralıoğlu, 16 Temmuz'da 21.00 civarı Ankara'dan kalkış yapıp Çiğli'ye indiklerini savundu.


Bafralıoğlu, istirahate ayrılabileceklerinin belirtilmesi üzerine üsten çıktıklarını ve geceyi ailesiyle geçirdiğini dile getirerek, 19 Temmuz'da İzmir'de emniyete giderek yaşadıkları ve bildiklerini anlattığını, gözaltına alınmadığını söyledi. Eskişehir'e özel araçla giderken ev aramasına gelen polislerden birinin arayıp ifadeye ne zaman geleceğini sorduğunu, "dön" demesi durumunda hemen dönebileceğini belirttiğini bildiren Bafralıoğlu, memurun sorması üzerine perşembe günü dönüş yapacağını aktardığını ifade etti. Bafralıoğlu, 30 Eylül 2016 Cuma günü şüpheli sıfatıyla ifade verdiğini bildirdi. Darbe girişimi ve FETÖ ile bir irtibatı bulunmadığını iddia eden Bafralıoğlu, beraatini istedi.


Duruşmada, Bafralıoğlu'nun yardımcı pilotluğunu yapan tutuksuz sanık pilot Serkan Çalışkan ve uçağın teknisyeni tutuksuz astsubay Ferdi Öter de savunma yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS