Darbeciler binlerce kelepçeyi hazırda tutmuş

Darbeciler binlerce kelepçeyi hazırda tutmuş

Darbeciler binlerce kelepçeyi hazırda tutmuş

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’da vatandaşları ezen tankların çıktığı Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayı’na ilişkin iddianamede, sanıkların gözaltına alacakları kişiler için poşetler içinde 1400 plastik kelepçeyi tanklarda hazırda tuttuğu da yer aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol alan ve kritik kurumlara ve bölgelere tankların gönderildiği Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayı’nda görev yapan 64 şüpheli hakkında düzenlediği iddianamede, gözaltına alınacak kişiler için hazırda tutulan plastik kelepçelere de yer verildi.

İşte darbe gecesi Ankara'yı kana bulayan 15 tank ve personeli

Kelepçeleri hazırda tutmuşlar

Yenişafak gazetesinin haberine göre, iddianamede “FETÖ’ye doğrudan bağlı” değerlendirilmesi yapılan darbeci Yarbay Nuri Büyükyazıcı’nın aracında darbe girişiminin başarıya ulaşması halinde gözaltına alınacak vatandaşlar ile kamu görevlileri için bin 400 adet plastik kelepçenin poşetler içinde hazır tutulduğu belirtildi. İddianamede, “Bu kadar çok sayıda plastik kelepçenin şüpheliye ait araçta bulunmasının askeri darbe sırasında kullanılacağını gösterir” denildi.

15 Temmuz gecesinden yeni görüntüler

Kritik kurumları fotoğraflamışlar

Ankara Savcısı Serdar Coşkun’un hazırladığı iddianamede, cuntacıların, darbe faaliyetleri kapsamında “şehir planlaması” haritası hazırladıkları ve Ankara’yı 3 bölgeye ayırdıkları belirtildi. Yüzbaşı Ahmet Özkılıç’tan ele geçirilen haritaya göre, Genelkurmay, Emniyet Genel Müdürlüğü, Kuğulu Park, Başbakanlık Konutu, Atakule, TCDD Genel Müdürlüğü, Tandoğan, Kolej’e 1’er, Kızılay, Atatürk Bulvarı’na 2’şer Ankara Emniyet’ine ise 4 tankın gönderilmesinin planlandığı tespit edildi. İddianamede cuntacı Yüzbaşı Ahmet Özkılıç’ın odasında ayrıca, Harita Genel Komutanlığı’ndan alınan bazı kritik kurum ve noktaların hava fotoğrafları çıktı. Ahlatlıbel, Atakule, Kuğulupark, Türkocağı Caddesi ve Beştepe kavşakları, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, Çankaya Köşkü ve Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığının hava fotoğrafları üzerinde bazı işaretlemeler yapıldığı görüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan savcı iddianamesinde, vatandaşların tanklara karşı direnmesini İstiklal Marşı'ndan alıntılarla anlattı. “Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım / Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım” dizelerine yer veren savcı, “Millet kükremiş sel gibi askeri darbeye karşı çıktı. Asker görünümlü darbeci Fetullahçılar milletin iradesi karşısında direnemedi” dedi.