Darbenin vatandaşlık yasasını Erdoğan değiştirmişti

Darbenin vatandaşlık yasasını Erdoğan değiştirmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “teröre karşı vatandaşlıktan çıkarma dahil tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız” açıklamasının yankıları sürüyor. Açıklama, 12 Eylül darbesinin ardından getirilen ve 14 bin kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı düzenlemeyi akıllara getirdi. O düzenleme 2009'da Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kaldırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil gereken tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız” sözleri ile başlattığı tartışma sürüyor. Erdoğan'ın sözleri üzerine hükümet kanadından farklı açıklamalar gelmişti. Başbakan Davutoğlu böyle bir çalışmalarının olmadığını söylemiş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise gerekli adımların atılacağının sinyallerini vermişti. Vatandaşlıktan çıkarmayla ilgili tartışma 12 Eylül 1980 darbesinin ardından yasada yapılan değişiklikleri de gündeme getirdi. O düzenleme Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde kaldırılmıştı. Hatırlatmayı Cumhuriyet Gazetesi'nden Emine Kaplan yaptı:


Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Vatandaşlıktan çıkartma dahil tüm önlemlerde kararlıyız'


Bekir Bozdağ'dan önemli 'vatandaşlıktan çıkarma' açıklaması


Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Türk Vatandaşlığı Yasası’nda değişiklikler yapılarak yurttaşlıktan çıkarma zorlaştırıldı. İlk olarak 1964 tarihinde çıkarılan yasada, 13 Şubat 1981 tarihinde değişiklik yapıldı. Türk vatandaşlığından çıkarma kriterleri genişletilerek, “Yurtdışında bulunup da Türkiye Cumhuriyetinin iç ve dış güvenliği ile kanunun suç saydığı şekilde iktisadi veya mali güvenliği aleyhine faaliyette bulunan veya yurtiçinde bu tür faaliyetlerde bulunup da her ne suretle olursa olsun yurtdışına çıkan ve hakkında Türkiye’de bu nedenle kamu davası açılmasına veya ceza kovuşturmasına veya hükmün infazına olanak bulunmayan ve gelmesi için yapılan duyuruya rağmen üç ay içinde, savaş sıkıyönetim ve olağanüstü hallerde bir ay içinde yurda dönmeyen Türk vatandaşlığını sonradan kazanmış kişiler Bakanlar Kurulu Kararı ile vatandaşlıktan çıkarılabilir. Bu hüküm, Türkiye savaş halinde bulunduğu zaman doğumla Türk vatandaşı olanlar hakkında da uygulanabilir” hükmü getirildi.


O hüküm çıkarıldı


Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 29 Mayıs 2009 tarihinde çıkarılan yasayla yeni bir Türk Vatandaşlığı Yasası çıkarıldı ve 1964 tarihli yasa kaldırıldı. Yeni Türk Vatandaşlığı Yasası’nda ise 1981 yılında kapsamı genişletilen “Türkiye Cumhuriyeti’nin iç ve dış güvenliği ile iktisadi veya mali güvenliği aleyhine faaliyette bulunanların” Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkarılabileceğine ilişkin hüküm yer almadı.


Yılmaz Güney, Cem Karaca


12 Eylül’den sonra Yılmaz Güney, Şanar Yurdatapan ve Cem Karaca’nın da aralarında yer aldığı 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 1983 yılında yurttaşlıktan çıkarılan Güney, 1984’te yaşamını yitirdi. Cem Karaca, dönemin Başbakanı Turgut Özal’la görüştükten sonra verilen izinle 1987 yılında Türkiye’ye dönebildi.


Türkiye'de vatandaşlıktan çıkarılanlar


Erdoğan "dönün" demişti


Erdoğan, 2011 yılında Başbakanlığı döneminde Almanya’ya yaptığı ziyaret sırasında 12 Eylül döneminde yurtdışına kaçmak zorunda kalan aydın ve yazarlara “İfade özgürlüğünün önündeki engeller sebebiyle Avrupa’ya göç eden sanatçı ve yazarlarımızı ülkelerine dönmeye davet ediyoruz” demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS