Davutoğlu: "1 Kasım'a kadar çok çalışacaksınız..."

Davutoğlu: "1 Kasım'a kadar çok çalışacaksınız..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla Yenikapı'da "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitingi yapıldı. Mitingde ilk konuşmayı Başbakan Davutoğlu yaptı. Davutoğlu, "1 Kasım'a kadar çok çalışacaksınız ve Meclis'te yeniden birliğin sembolü olan AK Parti'yi tek başına iktidara getireceksiniz" dedi.

"Bugün, burada  her birimiz 78 milyonu temsil ediyoruz" diye başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu milleti bölmek isteyenlere karşı, inadına kardeşlik, kıyamete kadar kardeşlik demeye hazır mısınız? Mehmetçiğin son nefesinin hakkı için, kıyamete kadar kardeşlik demeye hazır mısınız? İşte nefes bu. Allah, Mehmetçiğin o son nefesiyle emanet ettiği bu aziz vatana sahip çıkma kudretini bize nasip eylesin. İstanbul'un surlarının önünde şehit düşen Ulubatlı Hasan'ın çocukları, Marmara, Boğaziçi, Yeditepe dahil olsun, Mehmetçiğin son nefesine sahip çıktık, sahip çıkacağız" dedi.Davutoğlu, "İşte artık o Diyarbakır'ı, Hakkari'yi savunmak için giden şehitlerimizin nefesiyle bu hain terör örgütünün baskısı ve zulmü ile şehit edilen o masum Kürt kardeşlerimin nefesi birleşmiştir, ebediyen birleşmiştir, onlar ayrılamaz. Ben burada huzurlarında bulunduğumuz şehit annelerimizin, babalarımızın, çocukları kaçırılan Diyarbakır annelerinin birleşen nefesini görüyorum. Bu milleti bölmek isteyen, bu milleti parçalayarak eti kemikten ayrılmak isteyen herkes, kahrolsun, kahrolacak inşallah. Çanakkale'ye, Yemen'e yürüyen yiğitlerin torunlarını bölmek isteyenler kahrolacak. Ve söz veriyoruz size; onların hakettiği cezayı vermek için gece gündüz çalışmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.


'Teröre Karşı Tek Ses' mitinginden kareler


"Hiç bir ırkçılığa, hiç bir ayrımcılığa izin vermedik, vermeyiz" diyen Davutoğlu, "Önce demokratikleşme dedik. Cumhurbaşkanımız, başbakan olarak Diyarbakır'da 2005'de tarihi bir konuşma yaptı. Bütün ret politikalarını, asimilasyon politikalarını, 12 Eylül zihniyetini yere çalan bir meydan okuma konuşmasıydı o. O konuşmadan bugüne kadar, biz vatandaşlarımıza ne söz verdiysek, hepsini yaptık. Yasakların hepsini kaldırdık, kardeşliği ihdas edecek şekilde her türlü ayrımcılığı kaldırdık" ifadelerini kullandı.


"AK Parti'yi tek başına iktidar yapacaksınız"


Ahmet Davutoğlu, "Buradan sesleniyorum. Hiç kimse bizim rehavete kapılacağımızı yavaşlayacağımızı ya da milletimizi tehdit eden bu terör odaklarına karşı işi yavaştan alacağımızı düşünmesin. Bu mücadeleyi sonuna kadar silahlar bırakılana kadar sürdürmeye kararlıyız. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi o silahları gömecekler sonra gelecekler her türlü demokratik özgürlük şartları içinde her şeyi tartışmaya hazırız. Ama millete silah çekenler karşısında hiç bir zaman başımızı eğmedik, eğmeyeceğiz. O zaman 1 Kasım'da çok çalışacaksınız, bunları baraj altında bırakacaksınız. 1 Kasım'a kadar çok çalışacaksınız ve mecliste yeniden birliğin sembolü olan Ak Parti'yi tek başına iktidara getireceksiniz. O günden bu güne terör örgütüne, DHKP-C'ye DEAŞ'a karşı mücadelemizi yürüttük. Zannettiler ki böyle bir geçiş döneminde hızımız kesilir. Hayır bir kez daha söylüyorum, dağlarımız bu çetelerden temizlenen kadar, şehirlerimizin etrafı haraç alan baskı yapan zalimlerden, teröristlerden temizleninceye kadar bu mücadele gece ve gündüz aralıksız devam edecek" ifadelerini kullandı.


TBMM Başkanı konuştu


Başbakan Davutoğlu'ndan sonra TBMM Başkanı İsmet Yılmaz bir konuşma yaptı.


Yılmaz, bu milletin birlik ve beraberliğini tek ses olarak haykırdıklarını, "dosta güven, düşmana kaygı" verdiklerini belirtti.


Bu nedenle mitinge katılanların her birine ayrı ayrı teşekkür eden Yılmaz, "Hep birlikte inanıyoruz ve diyoruz ki, en son ocak sönmeden, en son nefer şehit olmadan, bu bayrak inmez, bu vatan bölünmez. Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal" diye konuştu.


"Vatanımızı, bayrağımızı, değerlerimizi koruyacak ve yücelteceğiz"


TBMM Başkanı Yılmaz, bu toprakları vatan yapan, ay yıldızlı bayrağa rengini veren ve onu özgürce semalarda dalgalandıran şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, şöyle devam etti: "Onlar bu ülke için, bu ülkenin değerleri için, bir insan tarafından yapılabilecek en büyük fedakarlığı yaptılar. Bizlerin bu ülkede özgürce yaşamasını sağladılar. Bir hilal uğruna batan yüreklerin, tarihe sığmayan şehitlerin anısına ne söylesek az, ne yapsak yetmez. Aziz İstanbullular, bu vatanın sahibi, bir gül bahçesine girercesine bu vatan için şehit olanlardır. Bu vatan bize onlardan emanettir. Emanete sahip çıkacağız. Emanete sahip çıkmak, şehitlerimizin uğrunda can verdiği değerleri korumakla ve yüceltmekle olur. Bu değerleri korudukça ve yücelttikçe şehitlerimizin ruhu şad olacaktır. Vatanımızı, bayrağımızı, değerlerimizi koruyacak ve yücelteceğiz. Onun için güçlü olmak gerekir. Güçlü olmak da birlik ve beraberlikle mümkündür."


"Çanakkale Geçilmez" derken de, İstiklal Savaşı'nda cephede yan yana, düşmana karşı savaşırken de hiç kimsenin dini, mezhebi ve etnik kimliğinin sorulmadığını ifade eden Yılmaz, "Birlikte tarih yazdık. İstikbal savaşında da 78 milyon kardeşimizin dini, mezhebi, etnik kimliği sorulmaz" ifadesini kullandı.


Yılmaz, "kökü mazide, kendisi atide olan" aziz milletin yine kendi tarihini birlikte yazmaya devam edeceğini söyledi.


Nehirleri gazi, dağları kahraman ve her taşı yakut olan bu vatanda bir, beraber, kardeş ve birlikte Türkiye olacaklarını vurgulayan Yılmaz, yaşanılan bu zor coğrafyada her sorunu, demokratik siyaset zemininde
çözebileceklerini dile getirdi.


Mehmet Akif Ersoy'un şiirini okudu


TBMM Başkanı Yılmaz, şunları kaydetti: "Halkımızın iradesinin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi,
toplumsal barış ve güvenin sağlanmasının da yegane adresidir. Devletimiz, ülkemize yönelik her türlü tehdidi bertaraf edebilecek güce ve iradeye sahiptir. En zor dönemlerde yedi düvele karşı koymasını bilen bu millet, yaşadığımız bu zor dönemleri de mutlaka aşacaktır. Kardeşliğin ve barışın temin edildiği bir
toplumsal iklime mutlaka kavuşacaktır. Bunun en büyük güvencesi, bu ülkenin dört bir yanında yaşayan, her türlü inanç, kimlik, anlayış ve siyasal görüş sahibi 78 milyon insanımızın ortak, bir arada yaşama iradesi ve kardeşlik arzusudur. Bugün burada 'Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses' mitingine katılan kardeşlerim de bunun en canlı şahididir."


Yılmaz, konuşmasının son bölümünde, Şair Mehmet Akif Ersoy'un "Birlik" isimli şiirinde yer alan "Değil mi cephemizin sinesinde iman bir; sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir; Değil mi ortada bir sine çarpıyor yılmaz, Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz" dizelerini okudu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS